Kašelj je sunkovit refleksni izdih zraka, ki je posledica mehanskega ali kemičnega draženja dihalnih poti. Ker omogoča čiščenje in odstranitev sluzi ter tujkov iz dihalnih poti, predstavlja pomemben obrambni mehanizem telesa.
Najpogosteje je posledica virusnih okužb, npr. gripe ali prehlada, nekoliko manj pa tudi bakterijskih. Ločimo produktiven in suh kašelj. Pri produktivnem kašlju izkašljujemo sluz in izmeček, pri čemer je značilen občutek polnih pljuč oz. luščenje iz pljuč. Suhi oz. neproduktivni kašelj spremljajo močni zaporedni sunki, ki bolnika motijo. Nima fiziološke funkcije, saj se z njim pljuča ne čistijo.
Suh ali produktiven kašelj?
Izbira zdravila je odvisna od otrokove starosti in vrste kašlja, saj produktivni ter suhi kašelj lajšamo na različne načine. Zato se je priporočljivo posvetovati z zdravnikom ali s farmacevtom, še posebej v primeru, če gre za otroke, mlajše od dveh let, ali če nimate izkušenj pri zdravljenju kašlja oz. z uporabo tovrstnih zdravil.
Ker se s produktivnim kašljem pljuča čistijo, ga ne smemo zavirati, lahko pa pospešimo izkašljevanje s pomočjo zdravil, ki redčijo sluz. Pomagamo si lahko z zdravili rastlinskega izvora v obliki sirupov, npr. s sirupom navadnega bršljana, timijana ali jegliča oz. s kombiniranim rastlinskim sirupom za izkašljevanje. Primerna so tudi zdravila, ki vsebujejo bromheksin, acetilcisten ali ambroksol.
S suhim kašljem se pljuča ne čistijo in je zgolj moteč, zato ga je smotrno pomirjat. Tudi tukaj imamo na voljo več zdravil. Zdravila rastlinskega izvora, ki lajšajo suhi kašelj so sirupi iz trpotca, sleza ali islandskega lišaja. Kašelj lahko umirjamo tudi s sirupom, ki vsebuje butamirat.
Poleg zdravil so priporočljivi tudi drugi ukrepi. Pomembno je uživati zadostne količine tekočine, saj ta redči sluz in olajša izkašljevanje. Tekočina prav tako navlaži vneto sluznico in zmanjša njeno draženje, zato pomaga tudi pri suhem kašlju. Sluznico lahko navlažimo tudi z vdihovanjem vodne pare ali z vlaženjem zraka v prostoru.
Kdaj k zdravniku?
Zaradi prekomerne vzdraženosti dihalnih poti lahko kašelj traja še nekaj časa po umiritvi okužbe. Če se otrok ob tem počuti dobro in je brez povišane telesne temperature, ni razloga za skrb. Zdravnika obiščemo, če otrok težko ali hitro diha, ima bolečine v prsih, izkašljuje krvav izmeček in če kašelj traja več kot dva tedna brez vmesnega izboljšanja oz. v primeru poslabšanja.
Svetujemo
Kašelj je obrambni mehanizem telesa, ki omogoča čiščenje sluzi in tujkov iz dihalnih poti. S sirupi iz timijana, jegliča in bršljana ter z zdravili, ki vsebujejo acetilcistein, ambroksol in bromheksin, pospešimo izkašljevanje, kar je v pomoč pri produktivnem kašlju. Suhi, moteči kašelj lahko pomirimo s sirupi iz trpotca, sleza ali islandskega lišaja in z zdravili, ki vsebujejo butamirat.