Na potovanjih se pogosto srečujemo z različnimi zdravstvenimi težavami, saj smo izpostavljeni določenim dejavnikom tveganja, ki jih v domačem okolju ni. Pri prebavnih težavah najpogosteje pomislimo na drisko, pogosto pa je tudi zaprtje.
Različne študije kažejo, da zaradi potovalne driske trpi tudi do 63 odstotkov ljudi, medtem ko zaradi potovalnega zaprtja trpi do 9 odstotkov ljudi. Vzroki za zaprtje so različni, med drugim tudi spremembe v prehrani in življenjskem slogu, saj med potovanjem uživamo več suhe in sladke hrane, poleg tega pa uživamo manj tekočin. Študije kažejo, da je vnos zadostne količine tekočin najpomembnejši ukrep preprečevanja zaprtja, zato moramo tudi med potovanjem in dopustom poskrbeti za ustrezen vnos tekočine. Svetuje se vnos 1,5 litra tekočine na dan, kadar se veliko potimo, pa tudi več. Prav tako je pomemben vnos vlaknin, zato tudi v času dopusta uživajte čim več sadja in zelenjave. Zadostna telesna aktivnost prav tako pomaga odpraviti zaprtje.
Ne pozabite na potujočo lekarno
Pri zaprtju si lahko pomagamo tudi z različnimi zdravili brez recepta, sploh če ste se s to težavo srečali že v preteklosti. Za potovanje so najprimernejša zdravila v obliki tablet, saj se zlahka prenašajo, hkrati pa so preprosta za uporabo, npr. zdravila z bisakodilom ali seno. Gre za kontaktna odvajala, ki so primerna za akutna zaprtja in ki se lahko uporabljajo krajši čas. Pomagamo si lahko tudi s sirupi z laktulozo ali svečkami z glicerolom. Vendar so sirupi velikokrat težki za prenašanje, svečke pa niso primerne za območja z vročo klimo, saj se lahko stopijo.
Kako se izogniti driski
Vzrok driske je največkrat neustrezna higiena rok in uživanje nezadostno toplotno obdelane hrane ali vodovodne vode. Za preprečevanje driske se priporoča ustrezna higiena rok. Uživajte ustekleničeno tekočino. Izogibajte se pijačam z ledom, saj je ta lahko pripravljen iz vodovodne vode. Problematično je lahko tudi sadje, umito z vodovodno vodo, zato uživajte le olupljeno sadje. Prav tako se priporoča uživanje hrane, ki je prekuhana na vsaj 65 °C, ali pa suhe hrane.
Drisko lahko lajšamo z zdravilom, ki vsebuje racekadotril. Zmanjša izločanje vode in elektrolitov v črevesje ter tako pomaga ustaviti težave. Prav tako je pomembno nadomeščanje elektrolitov, pri čemer si lahko pomagamo s praški za rehidracijo. Probiotiki pa pripomorejo k vzpostavljanju in vzdrževanju ravnovesja in funkcije črevesja.