Lepo pozdravljeni,
zadnje čase imam težave z želodcem. Pogosto me muči zgaga in čutim okus kisline v ustih ter občasno tudi pokašljujem. Na internetu sem prebrala, da bi lahko šlo za GERB. Zanima me kako si lahko pomagam in ali lahko v lekarni kupim učinkovita zdravila, ki bodo težavo odpravila?
Vnaprej hvala, Ksenija
Vzrok gastroezofagealne refluksne bolezeni (GERB) je zatekanje želodčne kisline v požiralnik. Najpogostejši simptomi zatekanja kisline v požiralnik so zgaga, to je pekoča bolečina v žlički ali za poprsnico, zatekanje vsebine želodca v požiralnik in usta, bolečina v trebuhu, slabost, suh in neproduktiven kašelj, boleče grlo in hripavost.
Z zdravim življenjskim slogom lahko omilimo ali celo odpravimo simptome in znake zatekanja kisline v požiralnik. Zmanjšanje telesne teže in spanje z dvignjenim vzglavnikom (15-20 cm) dokazano olajša težave. Uživanje kave, čokolade, alkohola in mastne hrane pogosto poslabša težave, zato svetujemo omejitev uživanja teh živil ter vseh drugih živil, ki poslabšajo simptome. Večerjo načrtujte 2-3 ure pred spanjem, priporoča se tudi opustitev kajenja.
Težave lahko lajšate z zdravili, ki nevtralizirajo kislino ali preprečujejo njeno izločanje v lumen želodca. Antacidi, najpogosteje so to magnezijeve, aluminijeve in kalcijeve soli, nevtralizirajo odvečno kislino v želodcu. Primerni so za lajšanje blagih težav, ki se pojavljajo občasno. Delujejo hitro, saj težave večinoma olajšajo v manj kot petih minutah, vendar delujejo kratkotrajno, od 30 do 60 minut. Antacidov, ki vsebujejo aluminijeve soli ne smemo uživati sočasno s hrano, ki vsebuje kislino, na primer z vinom ali sadnimi sokovi. Kadar skupaj z antacidi jemljemo tudi druga zdravila, na primer antibiotike, zdravila, ki vsebujejo železo ali zdravila proti strjevanju krvi, lahko antacidi vplivajo na njihovo učinkovitost. Zato se je potrebno v teh primerih pred nakupom in uporabo antacidov posvetovati s farmacevtom v lekarni.
Zaviralci protonskih črpalk so najučinkovitejša zdravila za zdravljenje zatekanj kisline. Preprečujejo izločanje kisline iz parietalnih celic želodca v lumen želodca in tako uravnavajo kislost v želodcu. Med zaviralce protonske črpalke sodijo zdravila s pantoprazolom in se lahko kupijo brez recepta v lekarni. Zdravila s pantoprazolom je priporočljivo jemati zjutraj na prazen želodec, vsaj 1 uro pred obrokom. Nastop delovanja je počasnejši kot pri antacidih, delujejo pa do 24 ur. Za boljši učinek jih je priporočljivo jemati 2-3 dni zaporedoma. Če se simptomi po dveh tednih rednega jemanja ne izboljšajo, se je potrebno posvetovati z zdravnikom.
Če navedeni ukrepi ne pomagajo v štirinajstih dneh oz. se simptomi bolezni poslabšajo, svetujemo obisk zdravnika.
mag. Mateja Praprotnik, mag. farm.