Na vas se obračam glede nadležnih poletnih žuželk. Moža in oba najina osnovnošolca imajo namreč zelo radi komarji, zato imamo na naših poletnih izletih in na dopustu v večernem času kar precej težav z njimi. Zanima me ali so komarji zgolj nadloga ali so tudi nevarnost za našo kožo in zdravje na sploh? Kako naj se jim najučinkoviteje ubranimo na naraven način?
Vnaprej hvala za odgovor! Maja
Komarji kot prenašalci različnih bolezni lahko predstavljajo nevarnost za naše zdravje. Večjo nevarnost predstavljajo na tropskih območjih, kjer prenašajo malarijo in rumeno mrzlico. V Evropi tveganja za okužbe s takšnimi boleznimi ni, kljub temu pa svetujemo ustrezno zaščito pred njimi, saj piki povzročajo srbeče izpuščaje in otekline, poleg tega pa lahko izzovejo tudi alergijske reakcije. Srbeče pike lahko lajšamo z antihistaminskim mazilom, ki vsebuje dimetinden ali gelom z izvlečkom kamilice ter izdelki za zunanjo uporabo, ki vsebujejo amonijak. Srbečico bodo ublažili tudi hladilni geli z aloe vero. V primeru hujših težav si lahko pomagamo z zdravili, ki vsebujejo loratadin ali cetirizin. Še bolje je, če pike komarjev preprečimo. Komarji ne pikajo skozi oblačila, zato svetujemo oblačila z dolgimi rokavi in dolge hlače ter nogavice.
Za učinkovito zaščito pred piki svetujemo tudi uporabo repelentov. Izdelki s citriodiolom, to je koncentrirano eterično olje limoninega evkaliptusa, vsebujejo snov p-mentan-3,8-diol (PMD), ki je učinkovit repelent. Učinkovitost naravnega repelenta PMD v koncentraciji 30 % je primerljiva z učinkovitostjo klasičnih repelentov, ki vsebujejo 20-50 % DEET ali ikaridina oziroma 20 % IR3535. PMD deluje krajši čas (4-6 ur), zato je potrebno redno obnavljati zaščito z repelentom, po navodilih proizvajalca, ki so navedena na izdelku. . Repelenti, ki vsebujejo PMD ali IR3535 se lahko uporabljajo tudi pri otrocih, od 1 leta starosti dalje, repelenti z ikaridinom pa od 2 let dalje. DEET velja za najbolj agresivni repelent, zato svetujemo, da se uporablja le pri starejših otrocih in odraslih. Večinoma se repelenti uporabljajo v obliki pršil, lahko pa se nanašajo tudi v obliki nemastnih losjonov.
Lep pozdrav,
mag. Mateja Praprotnik, mag. farm.