Ženske so v primerjavi z moškimi podvržene številčnejšim hormonskim spremembam, ki so vzrok številnim težavam, s katerimi se soočajo. Nihanja hormonov so največja v plodnem obdobju in med nosečnostjo ter pozneje v obdobju klimakterija.
Boleče menstruacije
Težave se lahko začnejo že v obdobju najstništva z nastopom menstruacije. Veliko žensk ima bolečo menstruacijo, ki jo lahko uspešno lajšamo z zdravili brez recepta proti bolečinam in krčem, pomaga pa tudi uživanje magnezija. Ženske, ki jemljejo kontracepcijske tabletke, imajo teh težav manj.
Vaginalna vnetja
Različna hormonska nihanja v telesu, neuravnotežena prehrana, uporaba zdravil (zlasti antibiotikov, glukokortikoidov), oslabljen imunski sistem, stres, nepravilna izbira spodnjega perila ter prekomerno umivanje intimnih predelov pogosto privedejo do porušenja mikroflore nožnice, ki povzroča vaginalna vnetja. Pri bakterijskih vnetjih je običajno potreben pregled pri zdravniku, ki predpiše ustrezen antibiotik, glivično vnetje pa lahko uspešno pozdravimo z zdravili brez recepta. O izbiri primernega izdelka za samozdravljenje odločajo prisotni znaki in simptomi pri posamezni pacientki.
Nosečnost in dojenje
Zdravljenju z zdravili je treba nameniti posebno pozornost v obdobju nosečnosti in dojenja. Razvoj otrokovih organov poteka že v prvih tednih nosečnosti. Zato je pomembno, da ženske že v času načrtovanja nosečnosti skrbno pazijo, katera zdravila in prehranska dopolnila uživajo. Zaradi možnih vplivov določenih zdravil na plod je samozdravljenje nosečnic velikokrat odsvetovano. Pri blagih težavah pa je pomembna izbira zdravila oz. izdelka, ki je varen za uporabo med nosečnostjo in dojenjem.
Vnetje sečil
Pri ženskah so pogoste okužbe urinarnega trakta. Z njimi se sooči več kot 50 % žensk vsaj enkrat v življenju in pri polovici njih se okužbe ponavljajo. Pogostejše so pri nosečnicah in ženskah v obdobju klimakterija. Pri nosečnicah in v primeru hujših težav je potreben posvet z zdravnikom, za lajšanje blagih oblik pa lahko izberemo samozdravljenje. Brusnica, D-manoza in številne zdravilne rastline lahko znatno pripomorejo k lajšanju težav, prav tako so lahko odlična podpora zdravljenju z antibiotiki.
Menopavza
Z leti jajčniki vedno manj delujejo, raven hormonov estrogena in progesterona pada in povprečno okrog 50. leta starosti nastopi zadnja menstruacija ali menopavza. Obdobje po menopavzi in tudi kakšno leto pred njo za žensko pomeni velike spremembe, tako psihične kot na ravni telesa. Vročinski oblivi, nočno potenje, vrtoglavica, nespečnost in utrujenost so najznačilnejši znanilci tega obdobja. Zdravnik lahko predpiše hormonsko nadomestno zdravljenje, ko pa to ni mogoče oz. pacientka tega ne želi, lahko simptome blažimo s pripravki naravnega izvora, ki vsebujejo rastlinske fitoestrogene.
Urinska inkontinenca
Urinska inkontinenca je povezana z motnjami v delovanju mišic mehurja ali medeničnega dna, ki so največkrat posledica nosečnosti, poroda ali menopavze, lahko tudi kroničnega zaprtja, debelosti ali dvigovanja težkih bremen. Zdravnik lahko predpiše ustrezna zdravila, svetujemo tudi zmanjšanje prekomerne telesne mase, izogibanje prekomernemu pitju tekočin, alkoholu, kavi in črnemu čaju, redno praznjenje mehurja in vaje za krepitev mišic medeničnega dna (Keglove vaje).
Farmacevtski strokovni delavci v lekarni smo najdostopnejši zdravstveni delavci, ki znamo presoditi, kdaj je samozdravljenje primerno oz. kdaj je potrebna zdravniška obravnava, zato lahko s strokovnim nasvetom pomagamo najti najustreznejšo rešitev za težavo posamezne pacientke.