Jesen je čas prehladov in drugih virusnih in bakterijskih okužb dihal. Pri okužbi dihal pogosto uporabljamo zdravilne rastline, največkrat v obliki pastil ali sirupov za blažitev kašlja, iz posušenih zdravilnih rastlin lahko pripravimo zdravilni čaj, obkladke in podobno. Eterična olja v obliki gelov ali raztopin pa uporabljamo za inhalacije.
KAŠELJ
Najpogostejši simptom pri prehladnih obolenjih je kašelj, ki je lahko moker ali suh in dražeč. Za pomirjanje kašlja (kot antitusik) uporabljamo islandski lišaj, slez in trpotec. Za izkašljevanje (kot ekspektorans) najpogosteje uporabljamo naslednje zdravilne rastline oziroma njihove izvlečke: jeglič, bršljan, navadni komarček, janež in timijan.
Za blaženje suhega kašlja je poleg sleza in trpotca prava izbira tudi islandski lišaj (cetraria islandica), ki deluje tudi antibiotično.
Večina izdelkov za lajšanje kašlja je tradicionalno zdravilo rastlinskega izvora, to pomeni, da lahko trdimo, da nekaj zdravi izključno na podlagi dolgotrajnih izkušenj. Preostali izdelki za lajšanje kašlja, ki jih imamo v lekarnah, so registrirani kot medicinski pripomočki.
Pri mokrem (produktivnem) kašlju izločanje sluzi nežno podpira tudi vsestranski timijan (thymus vulgaris), ki s čiščenjem dihalnih poti olajša tudi dihanje.
Kako učinkujejo in kdaj jih uporabimo
Bršljan olajša izkašljevanje pri produktivnem kašlju.
Islandski lišaj vsebuje sluzi, uporablja se za lajšanje suhega kašlja ter pri vneti in razdraženi ustni sluznici.
Janež in navadni komarček vsebujeta eterično olje, uporabljata se za olajšanje izkašljevanja pri prehladnih obolenjih ter blažita krče v prebavilih in napihnjenost.
Jeglič vsebuje saponine in flavonoide. Utekočinja sluz in lajša izkašljevanje, uporablja se pri katarjih zgornjih dihal in kroničnem bronhitisu.
Slez vsebuje sluzi in pomirja suh, dražeč kašelj.
Trpotec pomirja dražeči kašelj, ki spremlja vnetje zgornjih dihalnih poti, suh kašelj kadilcev ter vnetje sluznice grla in žrela.
Timijan uporabimo pri kataralnem vnetju zgornjih dihalnih poti za blaženje kašlja, lažje izkašljevanje in pomirjanje krčev gladkih mišic v dihalnih poteh.
V lekarnah so na voljo sirupi z izvlečki posameznih zdravilnih rastlin in sirupi, ki vsebujejo kombinacijo izvlečkov iz več zdravilnih rastlin ali imajo dodano še zdravilno učinkovino.
Sirup za izkašljevanje za otroke vsebuje izvleček iz listov ozkolistnega trpotca, plodov vrtnega janeža, zeli vrtne materine dušice in korenin navadnega sleza ter eterično olje vrtnega janeža. Blaži kašelj in olajšuje izkašljevanje.
Sirup za izkašljevanje za odrasle vsebuje izvleček iz listov ozkolistnega trpotca, korenin jegliča in zeli vrtne materine dušice ter mentol. Uporablja se za lažje izkašljevanje pri obolenjih dihal, ki jih spremlja vlažen, produktiven kašelj.
Sirup za izkašljevanje s sorbitolom vsebuje izvleček iz listov ozkolistnega trpotca, korenin jegliča in zeli vrtne materine dušice. Uporablja se za lažje izkašljevanje pri obolenjih dihal, ki jih spremlja vlažen, produktiven kašelj. Ker ne vsebuje sladkorja, je primeren tudi za sladkorne bolnike.
Kombinirani timijanov sirup poleg izvlečka timijana vsebuje tudi natrijev bromid. Uporablja se pri kataralnem vnetju zgornjih dihalnih poti, posebno pri vnetjih z obilnim izločkom, ki jih spremlja kašelj. Blaži kašelj, olajšuje izkašljevanje in pomirja krče gladkih mišic v dihalnih poteh. Kombinirani timijanov sirup ni primeren za dolgotrajno zdravljenje zaradi nevarnosti pojava bromizma (zastrupitve z bromom).
Odmerjanje in način uporabe
Sirupe odmerjamo od tri- do štirikrat na dan (priporočeni odmerki za posamezni sirup so navedeni na ovojnini), najbolje je, da ga zaužijemo po jedi. Sirupa za izkašljevanje ne jemljemo zvečer. Med zdravljenjem priporočamo pitje večje količine čaja ali drugih toplih napitkov brez kofeina.
Trajanje samozdravljenja
Če se znaki bolezni ne izboljšajo v petih do sedmih dneh ali se celo poslabšajo, se morate posvetovati z zdravnikom. Še zlasti, če imate povišano telesno temperaturo, gnojni izloček iz žrela ali pljuč ali težko dihate.
Samozdravljenje z izdelki, ki vsebujejo zdravilne rastline ali njihove izvlečke, odsvetujemo v primeru alergij na zdravilno rastlino ali druge sestavine, ki so dodane izdelku, na primer saharoza ali sladila (ksilitol, sorbitol), ksantan, etanol, brezvodni glicerol, citronska kislina, različne arome in konzervansi.
Previdnost ni odveč
Izdelki iz zdravilnih rastlin lahko vsebujejo saharozo, zato naj sladkorni bolniki to upoštevajo oziroma naj raje posežejo po izdelku, ki saharoze ali medu ne vsebuje. Tudi osebe, ki so intolerantne za nekatere druge sladkorje (na primer sorbitol, ki je vir fruktoze), naj se pred uporabo zdravila, ki ga vsebuje, posvetujejo s svojim zdravnikom.
Večina sirupov zaradi topnosti rastlinskih zdravilnih učinkovin vsebuje alkohol (etanol). Vendar je količina v enem odmerku zanemarljivo majhna in nima opaznih učinkov.
Neželeni učinki in interakcije z zdravili
Lahko se pojavijo alergijske reakcije na katerokoli sestavino (vključno z anafilaktičnim šokom) in želodčne težave (gastritis, želodčna razjeda). Če se pojavi karkoli od naštetega – otekanje obraza, ustnic, jezika ali grla, težave pri požiranju ali dihanju ter kožni izpuščaji –, je treba sirup prenehati jemati in nemudoma obvestiti osebnega zdravnika. Zaužitje večje količine zdravila od priporočene (več kot dvakratni dnevni odmerek) lahko povzroči slabost, bruhanje, drisko in vznemirjenje.
Sočasno jemanje zdravil za izkašljevanje (ekspektoransov) z zdravili za pomiritev kašlja (antitusiki, kot sta kodein ali dekstrometorfan) ni priporočljivo.
Otroci in kašelj
Kašelj pri otrocih zdravimo oziroma lajšamo od četrtega meseca, in sicer dajemo otroku slezov ali trpotčev sirup oziroma sirup za izkašljevanje za otroke. Po dopolnjenem enem letu starosti lahko poleg že naštetih dajemo sirupe, ki vsebujejo timijan in med. Uporabo bršljana svetujemo šele po dopolnjenem drugem letu starosti zaradi tveganja za poslabšanje respiratornih simptomov, povezanih z zdravili proti kašlju, ki delujejo tako, da redčijo sluz v dihalih.
Otrokom, starim od dve do štiri leta, ki imajo trdovraten ali ponavljajoči se kašelj, mora zdravnik pred začetkom zdravljenja postaviti diagnozo z namenom izključitve hujših bolezni dihal.
O uporabi zdravil iz zdravilnih rastlin pri nosečnicah in doječih materah ni dovolj podatkov, zato uporabo zeliščnih zdravil in drugih izdelkov iz zdravilnih rastlin v obdobju nosečnosti in dojenja odsvetujemo.