Srčno-žilne ali kardiovaskularne bolezni so široka skupina bolezni, ki prizadenejo srčno-žilni sistem, vanjo pa spadajo na primer koronarna srčna bolezen, srčno popuščanje, srčna aritmija, bolezni srčnih zaklopk, periferna arterijska bolezen in druge.
Dejavniki tveganja
Srčno-žilne bolezni so, čeprav jih znamo uspešno preprečiti in zdraviti, še vedno vodilni vzrok smrti v svetu. Dejavniki tveganja za nastanek srčno-žilnih bolezni so kajenje, nezadostna telesna dejavnost, čezmerno uživanje alkohola in neustrezna prehrana, ki vsebuje veliko trans- in nasičenih maščob ter holesterola, hrana z visoko vsebnostjo sladkorjev in procesirana hrana. Med dejavnike tveganja za nastanek srčno-žilnih bolezni pa spadajo tudi povišan krvni tlak, povišan holesterol v krvi, sladkorna bolezen in povišana telesna teža.
Ne spreglejte značilnih simptomov in znakov
Srčno-žilne bolezni imajo lahko različne znake in simptome. Če se pojavijo nujni znaki ali simptomi, kot so visok krvni tlak, hitro bitje srca, bolečina v prsih in težave z dihanjem v mirovanju ali ob naporu, se čim prej oglasite pri zdravniku. Z uporabo zdravil za zniževanje krvnega tlaka in krvnega holesterola ter zdravil, ki preprečujejo strjevanje krvi in motnje srčnega ritma, lahko uspešno zdravimo in preprečujemo posledice srčno-žilnih bolezni.
Preprečimo razvoj bolezni
Z zdravim načinom življenja lahko preprečimo do 90 odstotkov vseh srčnožilnih bolezni.
Za ohranitev zdravja srca in ožilja je pomembna opustitev kajenja, saj se tveganje za srčno-žilne bolezni zmanjša za 40 odstotkov že pet let po opustitvi kajenja.
Priporočeno je izogibanje oz. omejitev uživanja alkoholnih pijač na največ 2–3 dl vina ali 2 mali pivi dnevno pri moških in 1–2 dl vina ali 1 malo pivo dnevno pri ženskah. Svetujemo 150 minut zmerne telesne dejavnosti na teden, na primer hitre hoje, košarke ali kolesarjenja, in dvakrat tedensko izvajanje vaj za povečanje mišične mase, ki zajemajo vse večje mišične skupine.
Uživajte hrano z nizkim glikemičnim indeksom, ki ima visoko vsebnost kompleksnih ogljikovih hidratov, na primer kruh iz polnozrnate moke, in hrano, ki je bogata z mononenasičenimi maščobami in vlakninami. Ob vsakem obroku uživajte sadje in zelenjavo. Vnos soli omejite na 5–6 gramov na dan.
Uravnavanje telesne teže prav tako zniža tveganje za srčno-žilne bolezni. Priporočeno je zmanjšanje obsega pasu pod 102 cm za moške in pod 88 cm za ženske.
Srčno-žilne bolezni so še vedno vodilni vzrok smrti v svetu, čeprav jih lahko uspešno zdravimo in preprečujemo. Z zdravim načinom življenja lahko preprečimo do 90 odstotkov vseh srčno-žilnih bolezni. Najpomembnejši ukrepi so opustitev kajenja, opustitev ali omejitev uživanja alkohola, redna telesna dejavnost, zdrava prehrana, bogata s sadjem in zelenjavo, ter uravnavanje telesne teže.