Pridobljene in prirojene bolezni prebavil ali sistemska bolezenska stanja, na primer rakava obolenja, lahko povzročijo kronično odpoved prebavil. Taki bolniki potrebujejo doživljenjsko parenteralno prehrano, ki se lahko opravlja tudi na domu, če so bolniki in/ali njihovi skrbniki primerno usposobljeni.
S prehransko podporo preprečujemo podhranjenost, ki pospeši kahektične procese, zmanjša učinkovitost zdravljenja in poslabša bolnikovo kakovost življenja. Kot terapija se pogosto uporablja pri onkoloških bolnikih z odpovedjo prebavil zaradi napredovanja bolezni ali posledic zdravljenja. Kaheksija je kompleksno presnovno stanje z več dejavniki, ki vodijo v katabolno presnovo. Zanjo je značilna nehotena izguba telesne mase z izgubo skeletne mišične mase in z izgubo maščobne mase ali brez nje. Takšnega telesnega stanja ni mogoče popraviti z običajno prehrano. Bolniki, ki hrano še lahko uživajo peroralno ali enteralno, dobijo prehranske dodatke v obliki živil za posebne zdravstvene namene, predpisane na recept.
Parenteralna prehrana je oblika prehranske podpore, pri kateri se hranila dovajajo neposredno v veno. Ker je presnovno stanje teh bolnikov zaradi kaheksije zelo kompleksno, je predpisovanje te terapije mogoče samo po predhodni oceni bolnikovega splošnega stanja in klinične ocene odpovedi prebavil. Parenteralna prehrana je v primerjavi s peroralno in enteralno terapija, ki zahteva izjemno natančno spremljanje znakov ali simptomov, kot so slabost, bolečina, driska ali krči, da se bolnikovo stanje ne poslabša. Zapleti so povezani z venskim dostopom zaradi možnosti okužbe, poškodbe ali okluzije, s presnovnimi motnjami zaradi neravnovesja elektrolitov, glukoze in vitaminov ter s samo uporabo pripomočkov. Skladno s strokovnimi priporočili se pri teh bolnikih stalno spremljata prehransko in funkcionalno stanje.
Bolnike s parenteralno prehrano na domu obravnava multidisciplinarna ekipa zdravnikov ter strokovnjakov zdravstvene nege, dietetike in farmacije. Z možnostjo oskrbe z zdravili za parenteralno prehrano in potrebnimi medicinskimi pripomočki v lekarni je bolnikom in njihovim svojcem olajšan dostop do parenteralne prehrane v domačem okolju. Ob izdaji zdravil v lekarni magister farmacije pripravi bolniku osebno kartico zdravil, ki bolniku ali njegovim skrbnikom olajša uporabo zdravil, in opravi tudi pregled uporabe zdravil.