ZAČETEK USTANOVITVE LEKARNE LEVSTIK SEGA V LETO 1921, ko je magister farmacije Gvido Bakarčič, takrat adjunkt lekarne Pri Kroni (danes Lekarna Mirje), zaprosil za ustanovitev nove lekarne s sedežem na Št. Jakobskem trgu (danes Levstikov trg).
Ustanovitvi lekarne sta nasprotovala lekarnarja Trnkoczy in Prochazka. Bakarčič je zato po nasvetu gremija za sedež lekarne izbral najprej Karlovško cesto, saj bi ta na Št. Jakobskem trgu ogrožala promet Prochazkove lekarne, kamor je zahajala večina strank z Dolenjske. Po selitvi Bahovčeve lekarne na Kongresni trg je Bakarčič lekarno preselil na Št. Jakobski trg.
Lekarna Levstik je tako ena izmed treh najstarejših lekarn v Ljubljani (ob Centralni lekarni in Lekarni Mirje) s stoletno tradicijo preskrbe prebivalcev z zdravili v starem mestnem jedru. Je majhna, prijetna in umirjena lekarna. Restavrirana je bila leta 2005.
Na voljo je tam živečim meščanom, vsem mimoidočim na poti v središče ter turistom, ki se mudijo v tem delu mesta. S svojo antikvitetno starinsko podobo, ki ima tudi zgodovinsko vrednost in s spomeniško zaščito velja za kulturni in zgodovinski spomenik, zaokroža celostno podobo mesta v peš coni.
Z obstojem v največjem javnem lekarniškem zavodu Lekarna Ljubljana izkazuje posluh za ohranjanje kulturne dediščine v starem delu mesta. Ambient v Lekarni Levstik je zaradi svoje intime in manjšega števila obiskovalcev primeren za individualno celostno obravnavo posameznika. Uporabniki lekarniških storitev želijo biti vse pogosteje obravnavani celostno, torej holistično, in personalizirano. Dodana vrednost lekarne je zagotavljanje proste izbire, ki vključuje alopatska zdravila, zdravila rastlinskega izvora in homeopatska zdravila.
Pred Lekarno Levstik na Gornjem trgu stoji znameniti Herkulov vodnjak, ki je priljubljeno žarišče starega mestnega jedra in skriva v sebi sporočila preteklosti in sedanjosti. Oblikoval ga je arhitekt in akademik Marko Mušič, dobitnik letošnje Prešernove nagrade za življenjsko delo. Na plošči ob vodnjaku so zapisani stihi Janeza Menarta, ki ob melodijah iz Akademije za glasbo v Stiškem dvorcu neslišno nagovarjajo mimoidoče s posebnim sporočilom.
"Dan se za dnevom vrsti, za leti vrstijo se leta,
voda pa v loku ves čas iskro z vodnjaka curlja.
Spomni se, kdor mimo greš: kot voda odteka življenje,
dokler je čas, ga v dlani hlastno zajemaj in pij!"