Mraz, veter, sneg, ogrevanje in suh zrak ter ostali dejavniki ne pustijo posledic samo na koži in nohtih, temveč tudi na laseh. Zaradi velikih okoljskih sprememb se lasje, zlasti barvani, hitreje izsušijo, kar povzroči lomljenje, občutek slamnatih las in razcepljene konice. Tako kot moramo letnemu času prilagoditi nego kože, tudi lasje potrebujejo prilagojeno nego glede na letni čas.
Vročina med sušenjem razcepi konice, mraz in gel izsušita lase
Pomembno je tudi, da lase med sušenjem ali likanjem zaščitimo pred vročino, še posebej pozimi, saj se samo tako lahko izognemo dodatnim poškodbam na laseh. Vročina jih namreč lahko poškoduje in razcepi. Izdelki za oblikovanje pričeske naj bodo pozimi še bolj vlažilni kot v preostalih mesecih. Izogibajte se uporabi gela. Pozimi lahko tudi s kapo ali trakom zaščitimo lase pred mrazom, snegom in dežjem. Kadar se lasje naelektrijo, lahko po dolžini in konicah nanesemo nekaj kapljic olja za lase (npr. arganovo, olivno olje).
Suhi lasje in lasišče
so velikokrat posledica neprimerne nege ali dejavnikov iz okolja. Priporočamo uporabo šampona in balzama, ki vsebujeta rastlinska olja in vlažilne sestavine.
Hranilni balzam se nanaša na lase po umivanju z negovalnim šamponom. Nanesemo ga na mokre lase, pustimo delovati vsaj eno minuto, nato pa temeljito speremo z mlačno vodo. Suhi in poškodovani lasje brez sijaja pozimi potrebujejo dodatno nego z bogatimi hranilnimi maskami (pustite jih delovati vsaj 15 minut). Maske imajo negovalni učinek, če jih na laseh pustimo dovolj dolgo.
Za prhljaj je značilno čezmerno luščenje celic povrhnjice kože. Ločimo suhi in mastni prhljaj. Prvi je videti kot drobne luske, ki se zlahka odcepijo od površine kože in jih opazimo na oblačilih. Mastni prhljaj so kepaste luske, ki ne odpadejo zlahka. Glede na stanje las lahko uporabimo šampone, npr. s cinkovim piritionom, selenovim disulfidom ipd. Šampon proti prhljaju nanesemo na mokre lase in pustimo delovati minuto do dve, nato pa ga temeljito speremo.
Mastni lasje in lasišče
so posledica povečanega izločanja žlez lojnic. Priporočljivo jih je umivati dvakrat tedensko oziroma je število umivanj las odvisno tudi od drugih dejavnikov (npr. telesna dejavnost). Negovalni izdelki, primerni za mastne lase in lasišče, lahko vsebujejo glino ali eterična olja (npr. rožmarina).
O povečanem izpadanju las govorimo, ko v enem dnevu izpade sto ali več las. Vzroki so lahko stres, neuravnotežena prehrana, kemijske in mehanske obremenitve las itn. K plešavosti so bolj nagnjeni moški kot ženske. Izpadanje las lahko preprečujemo ali upočasnimo z uporabo zdravil in kozmetičnih izdelkov. Šampon proti izpadanju las nanesemo v
velikost mandlja na mokre lase, pustimo delovati dve minuti in dobro speremo.
Kdaj k zdravniku?
Če je koža lasišča rdeča ali srbeča, če se pojavljajo kraste, povečano izpadanje las ali ekcemi. Ko postane prhljaj trdovraten in je sama nega las in lasišča premalo. Zdravnik bo po potrebi predpisal ustrezno terapijo.