Ko se začne puberteta in z njo povezani prvi mozoljčki, zna biti za najstnika to prava nočna mora, za starše pa slaba volja. Številni imajo zaradi tega velike težave s samopodobo, se zapirajo vase in iščejo hitre rešitve. Vendar so le vztrajnost, čas in pravilna nega prava rešitev za težave s prvimi mozoljčki.
Čeprav je vzrokov za nastanek več, se v tem obdobju vzpostavlja delovanje androgenih hormonov, ki vplivajo na povečano izločanje in spremenjeno sestavo loja ali sebuma. Velik vpliv imajo tudi genetika, če sta oba starša imela akne, obstaja velika verjetnost, da jih bo imel tudi otrok, stres in prehrana (močno začinjena, mastna). Pogosteje imajo težave dečki. Zdravljenje aken je odvisno od oblike (blaga, srednja, srednje močna, močna), starosti in spola pacienta, ki naj bo vedno pod zdravniškim nadzorom.
Nega kože
Za nego in čiščenje vedno uporabljajte nemastne negovalne izdelke, ki so zasnovani posebno za kožo, nagnjeno k aknam. Odsvetovana je uporaba klasičnih mil. Uporabljajte izdelke, ki vsebujejo luščila (keratolitike), ki odluščijo odmrle kožne celice in pomagajo odmašiti pore, sredstva, ki uravnavajo in zmanjšujejo izločanje loja, protimikrobne sestavine ter vlažilne sestavine. Kožo vedno očistite vsak dan, zjutraj, da odstranite loj in odmrle kožne celice, ki so se na koži nakopičile čez noč, in zvečer, da odstranite ličila in nečistoče.
Uporabljate blago, nemastno čistilno sredstvo, ki ga nežno nanesite s krožnimi gibi s konicami prstov in ga sperite z mlačno vodo. Pretirano drgnjenje kožo razdraži in poslabša stanje. Po čiščenju vedno uporabite še tonik, ki kožo dodatno očisti, osveži, ji povrne zaščitni kisli plašč. Če se zdravite z zdravili proti aknam, se ne priporoča uporabe tonika na osnovi alkohola.
Enkrat ali dvakrat tedensko se svetuje uporaba nežnih pilingov, ki jih nanesite in vmasirajte na predhodno očiščeno kožo s krožnimi gibi ter jih dobro sperite z mlačno vodo. Pilinga se ne priporoča ob zdravljenju z zdravili proti aknam, ker lahko kožo preveč izsuši.
Za nego kože, nagnjene k nepravilnostim, uporabljajte vlažilne kreme, ki pomagajo zaščititi in okrepiti naravno zaščitno bariero, in matirne vlažilne izdelke, ki koži zmanjšajo masten lesk. Če je vaša koža zaradi uporabe zdravil močno izsušena, pa uporabite negovalen izdelek s ceramidi, ki zmanjšajo izsušenost in zaščitijo kožo. Ne pozabite tudi na posebne negovalne izdelke za ustnice.
Po uporabi negovalnih izdelkov za nego kože, nagnjene k aknam, lahko uporabljate tudi nemastne podlage, s katerimi akne, rdečino in nepravilnosti prekrijete ter ustvarite enakomeren ten kože, in prekrivne stike, ki jih uporabite na majhnih prizadetih področjih.
Nepravilnosti lahko ob čezmerni izpostavljenosti soncu povzročijo težave s pigmentacijo, zato naj vsakodnevna redna nega kože vključuje tudi prilagojen izdelek za zaščito pred soncem, za mastno in k aknam nagnjeno kožo. UVA- in UVB-zaščita pred soncem je pomemben korak jutranje redne nege kože, ki jo nanesite pred uporabo ličil in korektorja.
Zaradi zdravil proti aknam je koža še bolj občutljiva za UV-žarke, zato izdelek za zaščito pred soncem nanesite po uporabi topičnega zdravila proti aknam in počakajte pet minut, da se zdravilo povsem vpije.
Akne običajno izginejo po koncu pubertete. Mozoljev nikoli ne stiskajte, saj povzročate le dodatne poškodbe, vnetje in brazgotinjenje. Z dermatologom se posvetujte v zgodnjih fazah aken, ko so simptomi še blagi, saj lahko s pravilno nego in učinkovitim zdravljenjem z zdravili preprečite poslabšanje bolezni ter posledice, kot je brazgotinjenje.
Pravilna, redna in natančna nega z zdravim načinom življenja, rednim gibanjem, pitjem primerne količine vode, sproščanjem, druženjem s prijatelji bo zmanjšala težave z nadležnimi mozolji in dvignila še kako pomembno samozavest, ki nam vsem dela večje ali manjše težave. Zato glavo pokonci, še en nasmeh in pogled v ogledalo ter novim dogodivščinam naproti.