Sladkorna bolezen lahko prizadene tudi kožo, zato je dodatno skrb še posebno pomembno nameniti negi kože telesa, še posebej koži nog in stopal. Redno čiščenje in vlaženje kože ter ustrezni negovalni izdelki pomagajo skrbeti za kožo. S pravilno in skrbno nego kože in kakovostnimi izdelki se je večinoma mogoče izogniti zapletom.
NEGA KOŽE NOG IN STOPAL SLADKORNEGA BOLNIKA
Pomembno je redno pregledovanje nog in stopal, najbolje vsak večer po umivanju. Voda za umivanje naj bo topla (36–37 ˚C). Po umivanju je treba noge dobro osušiti, posebno med prsti. Sledi nega nog z vlažilno kremo, primerno za diabetike, ki naj vsebuje najmanj 5-odstotno ureo. Za nego zelo suhe diabetične kože je primerna 10-odstotna urea. Večji delež uree učinkuje keratolično in je primeren za nego kože, kjer je poroženela. Sestavine za nego kože, poleg uree, so lahko tudi izvleček iz alg, laktat, glicerin, alantoin, pantenol, rastlinska olja (npr. mandljevo, olivno, avokadovo), karitejevo maslo in flavonoidi.
Kremo vsak dan nanesite zjutraj in zvečer na čista, suha stopala in jo nežno vmasirajte, zlasti na mestih, kjer je koža poroženela. Kombinacija sestavin krepi koži lastno zaščito, izboljša stanje kože in preprečuje nastajanje poroženele kože in otiščancev.
REDNO SPREMLJANJE SPREMEMB NA STOPALIH
Po negi je na vrsti pregled stopal, pomagate si lahko z ogledalom, ali pa naj vam jih pregleda druga oseba. Pri pregledovanju nog bodite pozorni na temperaturo kože, obliko stopala, spremembe barve kože, boleče dele stopala, trdo in zadebeljeno kožo, prisotnost žuljev, ranic, razpok, kurjih očes, glivičnih okužb. Koža mora biti normalno topla, brez bolečih predelov, oteklin, ne sme biti modrikasta, bela ali pordela. Nohti morajo biti postriženi naravnost, brez ostrih robov, da preprečimo vraščanje v kožo.
Če je na stopalu trda, zadebeljena koža, je nikar ne odstranjujte sami. Nikoli ne uporabljajte ostrih predmetov za rezanje trde kože, bodite tudi previdni pri uporabi keratolitičnih sredstev za mehčanje trde kože. Priporočljiv je obisk pri strokovnjaku, da naredi medicinsko pedikuro.
NOSITE NOGAVICE IN OBUTEV IZ NARAVNIH MATERIALOV
Nogavice naj bodo iz naravnega materiala, brez šivov in tesne elastike. Zamenjati jih je treba najmanj enkrat na dan. Preden obujete čevlje, preglejte notranjost, bodite pozorni na kamenčke, ostre predmete ali trde dele. Obutev naj bo mehka, zračna in udobna, primerne velikosti in širine, da je stopalo sproščeno in da prsti niso utesnjeni. Za ogrevanje stopal ne uporabljajte vroče vode, termofora oziroma grelnih teles, ne hodite bosi zaradi možnosti poškodb. Poleg nog in stopal naj bo nega preostalega telesa prav tako skrbna, redna, vlažilna, kar bo pripomoglo k izboljšanju kože. Z redno nego se namreč izboljšata videz in otip kože, tveganje za okužbe pa se zmanjša.
Vsak posameznik s sladkorno boleznijo mora biti seznanjen z možnimi zapleti na stopalu, diabetiki pa težave lahko preprečijo z redno nego stopal in pregledovanjem. Poleg tega je treba dodatno skrbeti tudi za urejeno raven krvnega sladkorja, vzdrževati primerno telesno težo, opustiti kajenje, uživati zdravo in uravnoteženo prehrano, skrbeti za telesno dejavnost in obveščati zdravnika o spremembah na stopalih.