Mednarodna diabetična zveza (IDF) in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sta leta 1991 razglasili svetovni dan sladkorne bolezni (SDSB) kot odziv na čedalje večjo zaskrbljenost zaradi naraščajoče grožnje za zdravje, ki jo predstavlja sladkorna bolezen. SDSB je uradni dan Združenih narodov postal leta 2006.
SDSB vsako leto obeležujemo 14. novembra, ko se spominjamo rojstva Fredericka Bantinga, kanadskega znanstvenika, ki je s svojim asistentom Charlesom Bestom v laboratoriju izoliral beljakovino, pozneje poimenovano inzulin. Za ta dosežek je leta 1923 prejel Nobelovo nagrado za medicino.
SDSB je največja kampanja ozaveščanja o sladkorni bolezni kot svetovnem javnem zdravstvenem problemu ter o ukrepih za boljše preprečevanje, diagnosticiranje in obvladovanje bolezni. Podporo aktivnostim ponazarja modri krog, ki predstavlja enotnost svetovne skupnosti oseb s sladkorno boleznijo kot odziv na epidemijo bolezni. Sladkorna bolezen je v porastu v Sloveniji in svetu. Še posebej narašča število prebivalcev s sladkorno boleznijo tipa 2, kar je večinoma povezano s staranjem prebivalstva in nezdravim življenjskim slogom.
IDF in WHO sta ob letošnji obeležitvi SDSB izbrali slogan Dostopnost do znanja in veščin za kakovostno življenje s sladkorno boleznijo. Prav temu je posvečena tudi letošnja, že 13. Nacionalna konferenca o sladkorni bolezni.
Zaradi svoje pogostosti, zahtevne in kompleksne obravnave ter težkih posledic je sladkorna bolezen velik zdravstveni in socialni problem ter hkrati tudi izziv. Ključna je zgodnja diagnostika, saj lahko reši življenja in zmanjša tveganje za poznejše zaplete, ki vplivajo na kakovost življenja. Učinkovito obvladovanje sladkorne bolezni zahteva vsakodnevno skrb, redno spremljanje, zdrav način življenja in neprestano izobraževanje. Pri tem je ključnega pomena podpora zdravstvenega tima. Lekarniški farmacevti smo zaradi preproste in neposredne dostopnosti ter strokovne usposobljenosti lahko pomemben vir informacij in podpora zdravljenju. V sklopu izvajanja kognitivnih storitev v lekarnah omogočamo merjenje krvnega sladkorja in interpretacijo rezultatov glede na zaželene, optimalne vrednosti. Informiramo o posledicah zvišanega krvnega sladkorja in izvajamo edukacijo pravilnega izvajanja samonadzora. Seznanjamo tudi z dejavniki tveganja in možnostmi nefarmakološkega zdravljenja, kot so izbira zdrave prehrane, izvajanje redne telesne dejavnosti in po potrebi zmanjšanje telesne mase. Pri zdravljenju z zdravili spodbujamo k njihovemu rednemu jemanju skladno s predpisanimi navodili. Gre namreč za vseživljenjsko zdravljenje, terapija pa se spreminja in nadgrajuje. V primeru zdravljenja z zdravili opravimo pregled uporabe zdravil (PUZ) z namenom izboljšanja seznanjenosti z zdravili in načinom njihove uporabe, krepitve sodelovanja in prepoznave ter odprave morebitnih težav pri zdravljenju z zdravili.
Storitve izvajamo z namenom izboljšanja kakovosti življenja posameznika v povezavi s sladkorno boleznijo. Na koncu izdelamo še osebno kartico zdravil (OKZ) – seznam zdravil z nasveti, kako jih pravilno jemati. Cilj obravnave v lekarnah je opolnomočena oseba s sladkorno boleznijo, ki se je sposobna aktivno vključevati v proces zdravljenja in lahko prevzema polno odgovornost za svoje zdravje ter s tem prepreči ali odloži pojav zapletov, ki jih prinaša sladkorna bolezen, in posledično živi bolj kakovostno in polno življenje.