Jetra so mehek, iz dveh režnjev sestavljen organ, ki se nahaja v zgornjem desnem delu trebušne votline in v telesu opravlja številne funkcije. V povprečju pri odraslih tehtajo med 1 in 2,5 kg, kar pomeni, da so drugi največji organ v našem telesu, takoj za kožo.
V jetrih poteka več kot 500 različnih procesov
V jetrih je shranjena zaloga ogljikovih hidratov v obliki glikogena, ki ga jetra tvorijo iz odvečne krvne glukoze. Ob padcu glukoze jetra začnejo sproščati zaloge ogljikovih hidratov, poleg tega imajo sposobnost tvorjenja glukoze. Tako uravnavajo raven glukoze v krvi. Jetra hranijo zaloge vitaminov A, D, E, K in B12 ter nekaterih mineralov in sodelujejo pri presnovi maščobe iz hrane. Posredno sodelujejo pri uravnavanju krvnega tlaka in delovanja imunskega sistema. Ena pomembnejših funkcij jeter je odstranjevanje in presnova tujih in toksičnih snovi iz telesa.
Presnova in izločanje zdravil iz organizma
Jetra so pomembna za izločanje zdravil iz telesa. V njih se nahajajo različni encimi, to so beljakovine, ki pospešijo kemijske reakcije in tako poskrbijo tudi za presnovo zdravil. Encimi lahko spremenijo lastnosti zdravil tako, da se lažje izločijo iz telesa, npr. povečajo njihovo vodotopnost, da se lažje izločijo v urin. Poleg presnove in izločanja zdravil jetra poskrbijo tudi za aktivacijo predzdravil, to so zdravila, ki jih zaužijemo v neaktivni obliki in se aktivirajo šele v telesu, ter omogočijo njihovo učinkovitost.
Po drugi strani pa lahko tudi zdravila vplivajo na jetra. Študije in stalen nadzor zdravil zagotavljajo njihovo varnost, kakovost in učinkovitost. Med drugim se vrednotijo in beležijo njihovi neželeni učinki, ki so dobro znani in ovrednoteni, tudi na jetra. Zdravniki po predpisu zdravil, ki predstavljajo večje tveganje za neželene učinke na jetra, izvajajo redne preglede, kjer spremljajo koncentracijo jetrnih encimov v krvi. Tako se lahko v primeru težav ustrezno odzovejo, npr. znižajo odmerek ali spremenijo zdravljenje.
Z zdravili povzročene resne poškodbe jeter so redke, saj se pojavljajo v 10–20 primerih na 100.000 ljudi letno. Pogosto so posledica uporabe zdravil in prehranskih dopolnil iz nepreverjene dobavne verige, zato je pomembno, da uporabljamo zdravila le iz preverjenih virov. Prav tako je pomembno, da jih uporabljamo pravilno in skladno z zdravnikovimi navodili. Pri tem vam pomagamo tudi magistri farmacije v lekarni, kjer vam svetujemo o pravilni uporabi zdravil in pomagamo pri lajšanju njihovih neželenih učinkov v okviru storitve Pregled uporabe zdravil.
Na kratko
Jetra so naš drugi največji organ. Ena pomembnejših nalog jeter je odstranjevanje različnih snovi iz organizma, med drugim tudi zdravil. Jetra omogočajo tudi aktivacijo nekaterih zdravil. Resni neželeni učinki zdravil na jetra so redki. Z rednimi pregledi, kot tudi z doslednim sledenjem navodilom, lahko preprečimo zaplete pri uporabi zdravil z večjim tveganjem za neželene učinke na jetra.
Zdravila in jetra so osrednja tema letošnjega Dneva slovenskih lekarn. Na to temo bo Sekcija farmacevtov javnih lekarn izdala tudi brošuro, ki bo na voljo v lekarnah. V Lekarni Ljubljana pa bomo na temo Zdravila in jetra pripravili brezplačno predavanje, ki bo 24. 9. 2019, ob 18.00 v Viteški dvorani v Križankah (več na strani 7).
Prav tako pa so farmacevti Lekarne Ljubljana na voljo za nasvete na predstavljeno temo.