Čas mladostništva in pubertete je lahko poln telesnih, psihičnih in čustvenih izzivov. Ker so spremembe v tem času edina stalnica, ga vsak doživlja po svoje, zato mladostniki potrebujejo veliko razumevanja bližnjih pa tudi njihovo pomoč in vodstvo.
Čas mladosti in pubertete
Mladostništvo (adolescenca) je čas med otroštvom in odraslostjo, v katerem se dogajajo spremembe, povezane s telesnim, čustvenim, umskim in družbenim zorenjem. Puberteta pa je proces pospešenega telesnega razvoja in je vezana predvsem na čas zgodnjega mladostništva. Pri deklicah se puberteta lahko začne že pred desetim letom, konča pa se večinoma do 16. leta. Pri dečkih se puberteta v povprečju začne dve leti pozneje. Puberteta lahko traja od enega leta in pol do pet let, v povprečju pa 3,5 leta.
Hormoni in puberteta
V puberteti se začnejo izločati različni stresni in spolni hormoni ter rastni hormon. Rastni hormon (somatotropin), ki se med puberteto sprošča v večjih količinah, spodbuja rast kosti in mišic. Estrogen je primarni spolni hormon pri ženskah, ki pospešuje razvoj maternice in dojk. Estradiol je prisoten tako pri deklicah kot dečkih. Pri deklicah se začne izločati prej in se tudi po puberteti ohrani v višjih koncentracijah. Testosteron je primarni spolni hormon pri moških, v manjši meri pa sodeluje tudi pri spolnem razvoju žensk. Dihidrotestosteron (DHT) ima močnejši učinek od testosterona in je sprožilni dejavnik pubertete, saj se takrat izloča v večji količini.
Spremembe v puberteti
Puberteto zaznamujeta pospešena telesna rast in razvoj sekundarnih spolnih znakov. Dekleta pospešeno rastejo v višino med 12. in 13 letom, dečki pa med 14. in 15. letom. V tem času lahko dekleta zrastejo med 6 in 11cm na leto, dečki pa med 7 in 12 cm. Fantje pridobivajo telesno maso predvsem na račun mišic, dekleta pa na račun maščevja, ki je pomemben pogoj za nastop prve menstruacije. Pri deklicah je prvi znak pubertete rast prsi, ki se prične okrog desetega leta in ne poteka na obeh dojkah hkrati. Rast dojk je lahko boleča. Prva menstruacija pri deklicah v Sloveniji nastopi pri starosti 12,8 leta, vsa dekleta pa naj bi jo dobila do 16. leta. Pojavi se približno dve leti po začetku rasti dojk.
Pri fantih se moda povečajo med 11. in 12. letom, v istem času se začne tudi rast dlak po spolovilu. Dlake po obrazu in pod pazduho pa začnejo rasti med 13. in 15. letom. V istem času se spremeni telesni vonj, ki postane izrazitejši, prav tako zraste spolni ud. Sprememba glasu (mutacija) pa se običajno pojavi med 15. in 16. letom. Čas pubertete poleg telesnih sprememb in drugih težav, kot so akne, lahko spremljajo tudi čustveni izzivi, na primer nihanje razpoloženja, nizka samozavest, agresivnost in depresija.
Puberteta je polna telesnih, psihičnih in čustvenih izzivov, saj gre za čas intenzivnih sprememb. Pod vplivom rastnega, spolnih in stresnih hormonov, kot so somatotropin, estrogen, estradiol, testosteron in dihidrotestosteron, prihaja do intenzivne rasti, telesnih sprememb in razvoja sekundarnih spolnih znakov. Zato najstniki v tem času potrebujejo vodstvo in pomoč ter predvsem razumevanje bližnjih.