Prostata je moška spolna žleza, katere naloga je izločati tekočino, v kateri so snovi, ki varujejo in prehranjujejo semenčeca, omogočajo njihovo gibljivost ter varujejo sečila pred vnetji. Prostata leži pod sečnim mehurjem in obdaja začetni del sečnice.
Po 40. letu se verjetnost pojava težav s prostato povečuje, po 60. letu pa jih ima skoraj vsak tretji moški. Težave povzroča nenadzorovana rast prostate, ki pritiska na sečnico in tako onemogoča odtok seča iz mehurja. Takrat govorimo o benigni hiperplaziji prostate (BHP), ki sama po sebi ni nevarna, lahko pa bistveno zmanjšuje kakovost življenja.
Zaradi pritiska prostate na sečnico so ob uriniranju značilni tanek curek seča, prekinjanje curka med uriniranjem, nepopolno praznjenje mehurja, dolgotrajno uriniranje, napenjanje ob uriniranju in čakanje na začetek uriniranja. Zaradi nepopolnega praznjenja mehurja je treba pogosteje odvajati vodo, kar je lahko moteče še posebej ponoči. Zaradi prekinjenega spanca se ne moremo naspati in smo lahko utrujeni čez dan, kar zmanjšuje kakovost življenja. Zdrav življenjski slog pomaga omiliti težave s prostato. Svetuje se redna telesna aktivnost, in sicer 150 minut zmerne intenzivne vadbe na teden, kot so hitra hoja, kolesarjenje ali košarka, ter vsaj 2-krat na teden vaje za povečanje mišične mase.
Priporoča se hrana, ki je bogata s proteini in uživanje večjih količin zelenjave, odsvetujejo pa se mastna in začinjena hrana ter rdeče meso. Če zvečer omejimo vnos tekočine, se lahko izognemo nočnemu vstajanju zaradi uriniranja. Potrebo po uriniranju povečujejo mrzle, alkoholne in gazirane pijače in tiste, ki vsebujejo večje količine kofeina, kot so kava, črni in zeleni čaj.
Pri težavah s prostato si lahko pomagate tudi z zdravili brez recepta. Po smernicah in priporočilih evropske agencije za zdravila je prva izbira pri tovrstnih težavah žagolista palma (palmeto). Tradicionalno se pri težavah s prostato uporablja buča. Določene študije pa kažejo tudi na učinkovitost afriške slive (pigeja).