Sindrom suhega očesa je precej razširjeno stanje, ki se pojavlja pri ljudeh različnih starosti. Težave se s starostjo običajno stopnjujejo. Zaradi široke uporabe elektronskih naprav se sindrom suhega očesa pogosto pojavlja tudi pri mlajši populaciji.
Kaj je sindrom suhega očesa
Sindrom suhega očesa je stanje, ki nastane zaradi nezadostne tvorbe vodnega sloja solzne tekočine ali/in prevelikega izhlapevanja vodnega dela solznega filma. Značilni so naslednji znaki in simptomi: srbeče, pekoče oko, rdečina, prekomerno solzenje, občutljivost na svetlobo in veter, suhost, občutek peska ali tujka v očeh, občutek razdraženosti, utrujenosti, nelagodja, razširjene žilice na površini očesa, povečana občutljivost in nelagodje ob nošenju kontaktnih leč, težave pri branju ali delu z računalnikom.
Vzroki za nastanek sindroma suhega očesa
Vzroki za nastanek so različni: suh zrak zaradi klime, centralnega ogrevanja, prezračevanja, dolgotrajno branje, gledanje televizije ali delo z računalnikom, operacije na očesu in vnetne reakcije, uporaba kontaktnih leč, cigaretni dim.
Sindrom suhega očesa lahko povzročijo tudi različna zdravila: zdravila za zdravljenje alergije (antihistaminiki), zdravila za izboljšanje razpoloženja (triciklični antidepresivi), uspavala, imunosupresivi, zdravila za zdravljenje aken, ulkusa želodca, zdravila za pospešeno izločanje urina (diuretiki), psihotropna zdravila, analgetiki, zdravila za uravnavanje srčnega ritma (zaviralci receptorjev beta 1), oralni kontraceptivi.
Pomembno je, da sindrom suhega očesa pravočasno prepoznamo in ustrezno zdravimo. Če težavam ne namenimo ustrezne pozornosti, lahko to sčasoma vodi v poškodbo površine očesa.
Kako si lahko pomagamo sami
Za lajšanje simptomov suhega očesa najpogosteje uporabljamo umetne solze, ki jih lahko apliciramo večkrat dnevno. Gel za vlaženje oči je bolj viskozen in lahko za nekaj minut zamegli vid, zato se priporoča uporaba pred spanjem. Z zdravljenjem želimo ohranjati oko vlažno, ponovno vzpostaviti normalno stanje solznega filma in omogočiti obnavljanje očesne površine. Zelo pomembna je pravilna uporaba kapljic in gelov za oči. Poskrbeti moramo tudi za zadostno zračno vlago, se izogibati klimatiziranim prostorom in ventilatorjem.
Svetujemo uživanje prehrane, ki je bogata z omega-3-maščobnimi kislinami (ribe in ribje olje, repično olje, laneno seme in olje, chia semena, orehi, avokado, jajca …), in pitje zadostne količine tekočine. To so komponente, ki so pomembne za tvorbo solznega filma. V primeru premalo bogate prehrane svetujemo uživanje prehranskega dopolnila z omega-3-maščobnimi kislinami.