Zdravi in lepi nohti so odraz našega zdravja in prehranskih navad. Nega nohtov je del splošne higiene tako pri ženskah kot pri moških. Nohti veliko povedo o naši urejenosti in življenjskem slogu.
Pri negi nohtov moramo posebno skrb nameniti njihovi čistoči. Najmanj enkrat tedensko je treba nohte manikirati s ščipalko za nohte ali s škarjicami. S piljenjem jih vedno oblikujemo v smeri od strani proti sredini. Obnohtne kožice ne smete odrezati, saj bo rasla še hitreje, ampak jo le z vatirano palčko rahlo potisnite nazaj.
Najpogostejše težave z nohti na roki so:
- krhkost in lomljivost,
- poškodbe zaradi zunanjih dejavnikov,
- okužbe z glivicami in bakterijami.
Najpogostejše težave z nohti na nogi so:
- okužbe z glivicami,
- poškodbe zaradi zunanjih dejavnikov.
Krhkost in lomljivost nohtov
je pogosta težava žensk. Običajni vzroki za nastanek krhkih in lomljivih nohtov so pogost stik z mili, vodo ali agresivnimi detergenti, uporaba lakov za nohte ali odstranjevalcev lakov, pa tudi uživanje nekaterih zdravil ali pomanjkanje vitaminov (vitamini A, C in B6) in mineralov (železo, cink). Povečana krhkost se lahko pojavi tudi pri motnjah prekrvavitve ali bolezenskih stanjih (npr. moteno delovanje ščitnice). Proces staranja prizadene tudi nohte. Tako kot koža postane suha, lahko tudi nohti postanejo krhki. Z leti se te težave počasi stopnjujejo. Pri ženskah se pogosto pojavljajo med menopavzo. Nega: Večkrat dnevno vtrite v nohte bogato mastno kremo ali kakovostno olje. Pri gospodinjskih opravilih si lahko pomagajte z bombažnimi rokavicami, čeznje nadenite še zaščitne rokavice.
Vraščanje nohtov
je pogosta nevšečnost. Najranljivejši so nohti palcev na nogah. Vraščeni nohti so posledica nepravilnega striženja ali pretesnih obuval. Kako pride do vraščanja nohtov? Stranski del nohta se zaviha navzdol v stransko kožno gubo. Pri tem povzroča močno bolečino, pogosto pride do okužbe z mikroorganizmi, temu pa sledita še vnetje in otekanje. Takšno stanje običajno zdravijo kirurško. Za preprečevanje vraščanja nohtov se priporočajo udobna in primerna obutev, striženje nohtov naravnost ter opora stranskih delov nohtov.
Grizenje nohtov
se največkrat pojavi v otroštvu in običajno z leti izzveni. Z grizenjem nohtov se lahko mikroorganizmi prenašajo z nohtov v usta in obratno. To pogosto vodi do poškodbe obnohtne kožice, okužbe in vnetja obnohtja. Pri odvajanju od grizenja nohtov si lahko pomagamo z izdelkom za premazovanje nohta, ki je neprijetnega vonja in okusa.
Bele lise
so lahko posledica nastajanja zračnih mehurčkov v nohtni ploščici. Nastanejo zaradi agresivne nege nohtov ali ponavljajočih se gibov, na primer tipkanja. Lahko se pojavijo ob nekaterih kožnih boleznih, ki prizadenejo tudi nohte (npr. ekcem, luskavica). Pojavijo se lahko tudi pri motnjah prekrvavitve, lise na površini nohta pa so lahko znak glivične okužbe.
Glivične okužbe
so pogostejše na nohtih nog kot na nohtih rok. Pogosteje jih opažamo na nohtih palcev, običajno na nogah. Končni del nohtne ploščice se loči od posteljice, pozneje postane noht zadebeljen, rumenkasto (belo, zeleno ali črno) obarvan in krhek. Glivice se na kožo stopal prenesejo s toplih in vlažnih tal, kjer se zadržuje veliko ljudi. Mogoč je tudi prenos s souporabo predmetov za nego nohtov in kože, brisač ter obutve.
Glivična obolenja zdravimo z ustreznimi antimikotiki, ki jih je predpisal zdravnik. Poleg redne osebne higiene je pomembno, da kožo na stopalih ohranjamo čim bolj suho. Po vsakem umivanju je treba kožo dobro obrisati in osušiti tudi med prsti. Poleti naj bo obutev čim zračnejša. Nosimo nogavice, ki jih lahko operemo na visokih temperaturah, in jih vsakodnevno menjavamo. Svetujemo redno pregledovanje kože stopal, še posebej pri ljudeh z večjo dovzetnostjo. Pozorni moramo biti na spremembe na koži in nohtih, tudi na začetno luščenje med nožnimi prsti, da tako prepoznamo začetne znake okužbe in z ukrepanjem ne odlašamo predolgo. Diagnoza in zdravljenje naj bosta vedno v domeni zdravnika.