Pravilna izbira hrane je pomembna v vseh življenjskih obdobjih, zlasti je pomembno, kaj, koliko in kako jedo otroci in mladostniki v dobi rasti in razvoja. Kakovostna in hranilno ustrezna prehrana zagotavlja tudi zadosten vnos potrebnih vitaminov. Več enot ali porcij sadja in zelenjave, ki sta dober vir vitaminov, mineralov in vlaknin, zadosti dnevnim potrebam otroka in mladostnika. Pogosto poseganje po “hitri” in predelani hrani, ki je običajno energijsko gosta in hranilno slabša, upravičuje uporabo prehranskih dopolnil tudi pri otrocih in mladostnikih.
Prehranska dopolnila - ko vnos s hrano ni zadosten
Kadar je vnos hranil s prehrano premajhen, priporočamo izbiro takšnega koncentriranega dodatka k prehrani, ki ima ustrezno vsebnost glede na potrebe in nadzorovano kakovost. Za normalno rast in razvoj otrok so nujno potrebne zadostne količine vitaminov A, B1, B6, D3 in E. K normalnemu delovanju živčnega sistema prispevajo vitamini skupine B, vitamina C in E sta antioksidanta, vitamini A, B2 ter B12 imajo vlogo pri ohranjanju vida, B2 pa tudi pri presnovi železa.
Običajne dnevne potrebe posameznih hranil za določeno starost otrok so definirane kot priporočeni dnevni vnos (RDA pomeni ‚Recommended Daily Allowance‘). Višji odmerki posameznih vitaminov so običajno že terapevtski in jih vsebujejo zdravila. Nekatera zdravila se lahko uporabljajo po nasvetu magistra farmacije ali zdravnika za samozdravljenje, na primer dodatek vitamina D3, druga zdravila pa ob določenih stanjih in boleznih predpiše zdravnik na recept.
Prehranska dopolnila v različnih farmacevtskih oblikah
Vitamini, tako v zdravilih kot prehranskih dopolnilih, so v različnih farmacevtskih oblikah, od sirupov, tablet, pastil, želejev, praškov do kapljic in pršil. Za majhne otroke sta primerni farmacevtski obliki kapljice in sirupi.
Večina prehranskih dopolnil za otroke vsebuje vitamine A, C, D, E ter vitamine skupine B, včasih v kombinaciji z minerali, npr. s kalcijem in železom, in elementi v sledovih. Ker je v maščobah topne vitamine najboljše zaužiti ob obroku, priporočamo tudi jemanje multivitaminskih pripravkov s hrano. Tako tudi prekrijemo specifični okus vitaminov in se izognemo prebavnim težavam.
V prehrani otrok in mladostnikov sta pomembni zastopanost vseh skupin živil ter količinsko ustrezna zastopanost hranil za posamezno starostno obdobje. Če ta cilj ni vedno povsem uresničljiv ali če so potrebe večje, kot na primer pri športnikih, lahko prehrano dopolnimo z ustreznimi dopolnili. Od vitaminov je najpogosteje treba v otroštvu dodajati vitamin D3.