Osteoporoza poteka pogosto brez posebnih znakov. Z napredovanjem bolezni se povečuje tveganje za zlome kosti pri padcih kot posledica njihove krhkosti. Namen tako preventive kot zdravljenja osteoporoze je preprečevanje osteoporotičnih zlomov kosti.
Za izgradnjo in ohranjanje trdnih kosti so pomembna vsa življenjska obdobja. Na številne dejavnike tveganja za razvoj osteoporoze lahko vplivamo, če smo dovolj redno in zmerno vsestransko telesno dejavni, če ne kadimo ter se izogibamo čezmernemu vnosu alkohola in poskrbimo za primeren ter zadosten vnos kalcija, vitamina D in beljakovin v telo. Redna telesna aktivnost ugodno učinkuje na kosti in mišice, večja mišična masa pa tudi pripomore k preprečevanju padcev.
Priporočljivo je, da zagotovimo vnos kalcija v zadostnih količinah kar s hrano. Veliko kalcija vsebujejo mleko in mlečni izdelki, suho sadje, ribe in nekatera zelenjava: regrat, blitva, koromač, por, ohrovt in brokoli. Ko pa potreb po kalciju, posebej v starosti, ne moremo več zadostiti s hrano, lahko kalcij nadomeščamo z zdravili ali s prehranskimi dopolnili v tabletah, praških, sirupih...
Zadosten vnos vitamina D je pomemben tako v mladosti, ker skupaj z različnimi dednimi, fiziološkimi in okoljskimi dejavniki vpliva na doseganje optimalne kostne mase, kot skozi celotno življenjsko obdobje. V običajni hrani brez dodanih vitaminov je vitamina D malo, zato ga je treba predvsem v zgodnjem otroštvu in starosti dodajati. S starostjo se zmanjšujeta tudi absorpcija vitamina D iz prebavil in njegova tvorba v koži pod vplivom UV-žarkov tako zaradi manjše izpostavljenosti soncu, predvsem pozimi, kot tudi zaradi manjše same tvorbe.
Pred uporabo dodatkov, ki vsebujejo kalcij, samostojno ali skupaj z vitaminom D, se o primernosti pripravka glede kemijske in farmacevtske oblike posvetujte s farmacevtom ali z zdravnikom.