Čeprav se v Sloveniji vsak šesti par srečuje z neplodnostjo, je to še vedno tabu tema in marsikateri par mora stisko prenašati sam, brez podpore bližnjih. Stanje je še posebno težavno za ženske, ki povečini nosijo psihično breme neplodnosti, kljub temu da študije kažejo, da je pri moških enaka ali pa celo večja možnost pojava zapletov, ki vodijo v neplodnost.
Najpogostejši vzroki za neplodnost pri ženskah so okvara jajcevodov in motnje ovulacije, pogosti vzroki pa so tudi starost, endometrioza in nepravilnosti na maternici.
Okvara jajcevodov je najpogosteje posledica brazgotinjenja sluznice jajcevodov, ki lahko povzroči delno ali popolno zaprtje jajcevodov. Brazgotinjenje sluznice je običajno posledica vnetja jajcevodov, ki ga povzročijo spolno prenosljive bolezni, kot je klamidija ali gonoreja, in tudi druga vnetja, ki se lahko razširijo iz okolnih organov, npr. po vnetju slepiča.
Najpogostejši vzrok za odsotnost ovulacije je sindrom policističnih jajčnikov. Ovulacijo prav tako lahko moti povišana vrednost prolaktina, ki je posledica nekaterih benignih tumorjev, bolezni ščitnice in jemanja določenih zdravil. Odsotnost ovulacije je lahko tudi posledica stresa in hitre izgube telesne teže.
Pomemben dejavnik neplodnosti je tudi starost ženske, saj s starostjo plodnost upada. Po 35. letu je plodnost za skoraj polovico manjša kot pri 25. letu. Z leti se namreč število foliklov in kakovost jajčnih celic zmanjšujeta.
Pomemben vzrok neplodnosti je tudi endometrioza, čeprav njen vpliv na plodnost še ni v celoti pojasnjen. Gre za stanje, pri katerem je maternična sluznica (endometrij) zunaj maternične votline. Povzroča bolečine, ki so lahko stalno prisotne ali pa so povezane z menstrualnim ciklom in spolnimi odnosi. Bolezen lahko poteka asimptomatsko.
Neplodnost lahko zdravimo s hormonskimi zdravili, operativnimi posegi in postopki oploditve z biomedicinsko pomočjo (OBMP). Če se vzroki neplodnosti odkrijejo in če se jih da odpraviti, je zanositev po naravni poti možno pričakovati v enem letu.
Za zanositev je pomemben tudi zdrav življenjski slog. Uravnotežena prehrana, primerna telesna teža, redna telesna dejavnost in opustitev kajenja ter uživanja alkohola lahko povečajo možnosti za uspešno zanositev. Tudi stres zniža možnosti za zanositev, zato je pomembno, da ga zmanjšamo ali da poiščemo ustrezne načine spoprijemanja z njim.
Približno 15 % vseh parov v Sloveniji se srečuje z neplodnostjo. Študije kažejo, da je verjetnost zapletov, ki vodijo v neplodnost, pri moških in ženskah podobna. Najpogostejši vzroki neplodnosti pri ženskah so okvara jajcevodov in motnje ovulacije. Za uspešno zanositev sta pomembna tudi zdrav življenjski slog in uspešna odprava stresa.
Prijavite se na naše e-obveščanje in prejmite novice o aktualni ponudbi, ugodnostih, dogodkih, strokovne in zanimive vsebine na temo zdravja in zdravega načina življenja. Kadarkoli lahko zahtevate, da vaše osebne podatke popravimo, dopolnimo ali izbrišemo. Več o tem.