Potenje ali znojenje je povsem naraven proces in za človeško telo pomemben, saj ohlaja organizem in ga varuje pred pregrevanjem. To je fiziološki odziv na visoke temperature, fizično delo ali rekreacijo in stres. Telesni vonj se razvije, ker se pot posuši na koži in po določenem času začnejo bakterije razkrajati znoj, pri čemer se razvije vonj.
Potenje je mogoče zmanjšati z nošenjem oblačil iz naravnih materialov, na primer bombaža, ustrezno higieno in uporabo ustreznega kozmetičnega negovalnega sredstva.
S kozmetičnimi negovalnimi sredstvi je mogoče vonj potenja omiliti:
• z dezodoranti, ki jih nanašamo pod pazduhi ali na druge dele telesa, na katerih se pojavlja znoj,
• z antiperspiranti, ki jih navadno nanašamo pod pazduhi.
Dezodoranti so sredstva za preprečevanje neprijetnih telesnih vonjav, ki so posledica razrasti bakterij. Delujejo tako, da zavirajo rast bakterij. Pogosto vsebujejo alkohol in za občutljivo kožo niso primerni. Priporočljiva je uporaba izdelka brez alkohola. Sestavine dezodorantov, ki imajo protibakterijski učinek so tudi triklozan, aluminijevi in cinkovi ioni.
Dezodorantom so pogosto dodane dišave ali naravna esencialna olja, da prekrivajo vonj znoja in ne ustavljajo znojenja. Naravni dezodoranti pogosto vsebujejo naravne mineralne snovi ali eterična olja sivke ali čajevca. Najbolj znan je kristalni kamen. Ta ne preprečuje znojenja, na koži pušča film, ki je rahlo slan, s čimer preprečuje rast bakterij.
Antiperspiranti so sredstva, ki preprečujejo nastanek potu in s tem zmanjšujejo neprijetne vonjave. Vsebujejo aluminijeve soli (aluminijev klorohidrat, aluminijev klorid in aluminijeve-cirkonijeve spojine). Močnejši ko je antiperspirant, večja je možnost za iritacijo kože, zato ga izbiramo glede na potrebo. Uporablja se tako, da ga nanašamo na suho, čisto kožo, nikoli pa ne po britju. Vedno je treba upoštevati navodila za uporabo izdelka.
Dezodoranti in antiperspiranti so na voljo v različnih oblikah: v stiku, rollonu, kremi, gelu ali pršilu.
KDAJ JE PRIMEREN ČAS ZA UPORABO PRVEGA DEZODORANTA?
Starost, pri kateri bi bilo to primerno, ni točno določena. Pubertetniške spremembe se lahko začnejo že zgodaj, zato se že lahko pojavi neprijeten telesni vonj. Najbolje je, da se o uporabi dezodoranta otrok in starš odločita skupaj, pri čemer je pomembno upoštevati tudi značilnosti mladostniške kože. Pomembno je, da ne vsebuje dodanih umetnih dišav in alkohola.
IN ČE NE DELUJE?
Razlogi, da dezodorant ne učinkuje, kot bi moral, so lahko:
• pretirana, prepogosta uporaba čez dan,
• nanašanje na mokro kožo, pri čemer dezodorant izgubi svojo učinkovitost, ker se ne vpije v kožo,
• uporaba po britju, ko se koža razdraži,
• izbira močnega vonja dezodoranta, kar lahko kožo razdraži.
Izdelek je treba uporabljati na suhi in čisti koži, nanjo ga je treba nanesti na tanko in z njim prekriti celotno območje. Pri izbiranju dezodoranta ali antiperspiranta upoštevajte tip kože. Če boste menili, da ni učinkovit kljub pravilni uporabi, ga je treba zamenjati.