Ščetkanje otroških zobkov je bistvenega pomena iz številnih razlogov. Mlečni zobje pripravljajo prostor stalnim zobem, ki se razvijajo pod njimi. Pomembno je, da se dobra ustna nega vzpostavi zgodaj, s čimer preprečimo zobno gnilobo pri mlečnih in stalnih zobeh.
Ustna votlina pri novorojenčkih ne potrebuje posebne nege, saj lahko s čiščenjem ranimo ustno sluznico. Po hranjenju nežno očistite dlesni z mehko, vlažno in čisto krpico ali silikonsko prstno krtačko.
Ko izrastejo sekalci, čistimo zobke z gazico ali krpico, namočeno zgolj v vodo. Ko izraste prvi kočnik, je treba začeti uporabljati zobno ščetko in zobno pasto z največ 500 ppm fluorida. Ščetka naj ne bo prevelika, primerna naj bo za otroška usta in mehka.
Zobke je treba čistiti vsaj dvakrat na dan. Zjutraj in zvečer. Priporočljivo je, da otrokom vsaj do 6. leta starosti čistijo zobje starši, oziroma dokler ne osvojijo pravilne tehnike, naj čistijo zobe pod nadzorom odrasle osebe. Otroci naj po končanem čiščenju zobkov ostanek zobne paste izpljunejo in ustne votline nato ne izpirajo z vodo.
Po večernem čiščenju zobkov naj otrok ne uživa hrane in pijače, razen vode ali nesladkanega čaja. Pri negi zobkov otroka spodbujamo in ga motiviramo skozi igro, da čim bolje usvoji pravilno ustno nego.
Zobne ščetke
Za otroke se priporočajo mehke zobne ščetke, ki imajo kratke in ozke ščetine v različnih velikostih za različne starostne skupine. Ščetko je treba zamenjati vsake tri mesece oziroma po vsaki virusni ali bakterijski okužbi.
1. Priporočeno je ščetkanje od rdečega proti belemu, pri majhnih otrocih pa je lahko v uporabi tudi krožna tehnika z nežnimi krožnimi gibi. Zgornjo ustnico umaknite navzgor in očistite vse zobe, pazljivo čistite ob dlesni. Dobro je začeti vedno na isti strani.
2. Očistiti morate vse površine zoba, tako zunanje kot tudi notranje ploskve. In nato očistite še spodnji zobni lok od leve proti desni, prav tako notranje in zunanje ploskve zob. Z gibi naprej-nazaj oščetkate še grizne ploskve vseh zob.
3. Ščetkanje zobkov naj traja vsaj 2 minuti. Ob koncu postrgate še jezik in izpljunete preostanek paste. Ustne votline ne izpirate z vodo.
Zobna pasta
Zobna pasta naj bo namenjena malčkom in naj vsebuje ustrezno koncentracijo fluoridov. Pozornost je treba nameniti tudi količini uporabljene paste, ki naj jo na ščetko otroku vedno nanaša odrasla oseba.
• Do 2 let: za grahovo zrno (max. vsebnost 500 ppm fluorida)
• Od 2 do 6 let: za grahovo zrno (max. vsebnost 1000 ppm fluorida)
• Od 6. leta naprej: 1–2 cm zobne paste (1450 ppm fluorida)
Samo s ščetkanjem odstranjujemo zobne obloge. Z zobno pasto s fluoridi pa krepimo zobno sklenino. Pri tem je treba dodatno skrb nameniti uporabi fluoridov, da njihova vrednost ni presežena, in se držati priporočil glede uporabe.
Zagotovite zdrav in lep otroški nasmeh z rednimi in pravočasnimi obiski zobozdravnika, zdravo prehrano ter redno in pravilno ustno nego.