Registracija Prijava
Prijava
{{ errors.first('username') }}
{{ errors.first('password') }}
ČRNI TEDEN v Spletni Lekarni Ljubljana 28. 11.–2. 12. 2024 / Popusti do 33 % !
Zapri
Članki in nasveti

Nasveti za lepo kožo in nohte

 

Današnji čas, poln napetosti in vsakodnevnega stresa, razgalja naša čustva in se jasno odraža tudi na naši koži. Prav zato moramo zdaj zanjo še toliko bolj skrbeti tako s pomočjo pravilne nege in izbire primerne negovalne kozmetike kot z uravnoteženo prehrano, dnevnim vnosom do dveh litrov vode, dovolj gibanja in spanja.

Osnovna nega, pri kateri moramo upoštevati tip kože, starost, spol in morebitna bolezenska stanja, zajema čiščenje, nanos hranilnih in vlažilnih sestavin ter zaščito pred UV-žarki, sestavljajo pa jo mila oziroma izdelki za čiščenje, toniki, negovalne kreme, kreme za predel okrog oči, pilingi, maske in sredstva za zaščito pred UV-žarki.

Videz kože se glede na starost, spol, letni čas, splošno počutje in življenjski slog ves čas spreminja. Glede na tip kože ločimo suho, normalno, mešano in mastno kožo, prav od tipa pa je odvisna tudi nega.

Bistvo nege kože je vsakodnevno in učinkovito čiščenje, pri čemer izdelek kože ne sme izsušiti in ne sme biti preveč alkalen. Z njim namreč odstranimo odmrle epidermalne celice roževinaste plasti kože, nečistoče, prah ter ostanke krem in ličil ter pripravimo kožo za nanos nadaljnjih izdelkov. Za čiščenje uporabljamo čistilno mleko ali kremo, ki jo izperemo z vodo, micelarno tekočino, ki je ne izperemo, in izdelke za odstranjevanje ličil, zlasti vodoodporne maskare. Kožo čistimo z nežnimi, enakomernimi gibi, da je ne raztegnemo preveč, na koncu pa uporabimo še tonik, ki kožo dodatno očisti in ji povrne zaščitni kisel plašč. Kot dodatno nego lahko uporabimo še termalno vodo, ki kožo dodatno osveži, ji povrne vlago ter pomiri razdraženo kožo, zlasti pozimi, ko se veliko zadržujemo v zaprtih prostorih s centralnim ogrevanjem, in poleti, ko zaradi sončenja in visokih temperatur voda iz kože izhlapeva še bolj. Občasno lahko naredimo tudi nežen piling z drobnimi zrnci, s katerim še temeljiteje odstranimo odmrle kožne celice, pospešimo obnovo kože, odmašimo pore, kožo osvežimo in omogočimo boljše vpijanje negovalnih izdelkov. Piling s prsti s krožnimi gibi nežno vtremo v vlažno kožo in ga odstranimo z vodo. Na koncu uporabimo tonik. Nanesemo lahko še vlažilno ali hranilno masko in bogato vlažilno ali hranilno kremo.

Bistvo nege kože je vsakodnevno in učinkovito čiščenje, pri čemer izdelek kože ne sme izsušiti in ne sme biti preveč alkalen.

Negovalne kreme naj vsebujejo hranilne in negovalne sestavine z večjo maščobno fazo – emoliente ter okluzive, ki zadržijo vlago v koži in preprečijo njeno nadaljnje izhlapevanje, zmanjšajo luščenje kože in izboljšajo zaščitno pregrado kože. Najpogosteje so to lanolin, vazelin, mineralna ter silikonska olja (dimetikon, ciklometikon), rastlinska masla, ki kožo nahranijo, navlažijo, zmehčajo, povrnejo prožnost in obnovijo lipidni sloj (karitejevo, kakavovo, kokosovo, mangovo maslo), rastlinska olja (avokadovo, mandljevo, jojobino, ognjičevo, svetlinovo, olje, pšeničnih kalčkov, olje granatnega jabolka, baobabovo olje), vlažilci (hialuronska kislina, dekspantenol, urea, glicerol, propilenglikol, sorbitol), rastlinski izvlečki (kamilica, ognjič, alantoin) in antioksidanti (vitamina A in E, koencim Q10).

Nega suhe kože

Ker je suha koža tanka in običajno občutljiva, moramo v tem primeru uporabljati izdelke, ki so nežni in kože ne razdražijo. Ne uporabljamo agresivnih čistilnih izdelkov, alkalnih mil, izdelkov z alkoholom ter mask, ki se na koži strdijo, saj te kožo izsušijo. Pilinge na suhi koži uporabimo le enkrat do dvakrat mesečno in se pri tem izogibamo predelu okrog oči. Zjutraj kožo osvežite s termalno vodo ali brezalkoholnim tonikom, nanesite bogato dnevno kremo z vlažilnimi sestavinami in UV-filtri, ki kožo zaščitijo pred UV-žarki. Uporabite lahko tudi serum ter kremo za okrog oči. Zvečer kožo očistite z nežnim čistilnim mlekom, ki ga odstranite z mlačno vodo, in uporabite tonik brez alkohola ali micelarno tekočino, ki je ni treba izprati. Nanesite bogato nočno hranilno kremo, pred njo pa lahko uporabite še serum in kremo za okrog oči.

Nega mešane in normalne kože

Zjutraj obraz očistite s čistilnim mlekom, osvežite s tonikom ali termalno vodo. Če imate mešan tip kože, lahko uporabite tonik z dodatkom kamilice, hamamelisa, alantoina. Nanesite serum, kremo za okrog oči in obraz zaščitite z vlažilno kremo za normalno do mešano kožo. Na predele, kjer je koža bolj suha, nanesite hranilno kremo, na T-predel obraza pa bolj vlažilno ali matirno. Krema mora vsebovati večjo količino vlage in malo maščobe. Piling lahko naredite enkrat tedensko. Zvečer obraz očistite s čistilnim mlekom ali peno in sperite s toplo vodo. Na očiščen obraz nanesite tonik, termalno vodo, lahko tudi serum in kremo za okrog oči ter vlažilno kremo.

Nega mastne kože

Pri mastni koži je treba nadzorovati količino izločene maščobe. Zelo pomemben del nege mastne kože je redno čiščenje, pri katerem morate paziti, da kože dodatno ne izsušite. Za čiščenje mastne kože uporabljajte sredstva, ki jo temeljito očistijo, in nekomedogene izdelke. Običajno mastno kožo očistimo zjutraj in zvečer. Dodatno uporabite še tonik, ki lahko vsebuje manjši delež alkohola. Na očiščeno kožo nanesite kremo za mastno kožo, po potrebi še serum in kremo za okoli oči. Enkrat do dvakrat na teden naredite piling.

Nega telesa

Pri negi telesa je bistveno zmerno čiščenje z blagimi sredstvi in pravilna redna nega. Za običajno nego telesa zadošča prhanje enkrat dnevno, če pa se zaradi telesne aktivnosti, osvežitve ali sprostitve prhate večkrat, uporabite milo ali sredstvo za prhanje le na predelih pod pazduho in nogah, na predelu genitalij pa raje uporabite intimno milo. Če imate normalno ali mastno kožo, lahko uporabljate milo ali gel, pri suhi koži pa so bolj priporočljivi sindeti ali oljni geli, ki kože ne izsušijo preveč in na njej pustijo masten film. Čeprav se zdi kopel v kadi zelo prijetna in sproščujoča, pa naj ne bo na vašem urniku pogosto. Namesto bogate pene, ki še dodatno izsuši kožo, uporabite oljno kopel ali pa vodi dodajte le olivno ali mandljevo olje. V kopalni kadi ne ostanite dlje kot 20 minut, temperatura vode pa naj ne bo višja od 37 stopinj. Po prhanju kožo vedno le dobro popivnajte in je ne drgnite preveč. Za nego telesa lahko uporabimo mleko, losjone, kreme in olja, ki povrnejo vlažnost in maščobo. Izberite jih glede na tip in stanje kože in jih nanesite na še vlažno kožo. Negovalna mazila vedno nanašajte ali vtirajte v smeri proti srcu. Pilinga ne uporabite več kot enkrat tedensko, zlasti če imate suho in občutljivo kožo. Pogosteje ga lahko uporabite le na poroženelih mestih, kot so komolci, kolena in podplati, in pred depilacijo, da se izognete vraščenim dlakam. Nanesite ga s krožnimi gibi na vlažno kožo, ki jo nato temeljito sperite in dobro namažite s kremo.

Prhanje je odlično tudi za sprostitev.

Ne pozabite na pogosto utrujene noge; zvečer noge dvignite ob stol ali steno, da jim zagotovite hitro sprostitev, jim privoščite kopel z dodatkom soli in posvetite dodatno nego. Stopala in kožo med prsti vedno do suhega obrišite, namažite s hladilnim gelom ali negovalno kremo.

Ne pozabite tudi na roke, ki jih dnevno izpostavljate ogledom in lahko o vas povedo veliko. Pogosto umivanje rok je zlasti v času številnih okužb neizogibno. Priporočljiva je uporaba blagih tekočih mil ali sindetov. Roke umivajte z mlačno vodo, od 40 do 60 sekund, na koncu pa jih sperite s hladno vodo, da spodbudite prekrvavitev. Po končanem umivanju kožo dobro osušite in namažite z negovalno hranilno kremo, zlasti sedaj, ko so roke pogosteje izpostavljene vodi, razkužilom in detergentom, ter v zimskem času, ko je koža zaradi mraza še bolj obremenjena. Vsaj enkrat na teden se posvetite urejanju nohtov. Za mehčanje obnohtne kožice si lahko pripravite kopel. Po končani kopeli obnohtno kožico nežno potisnite nazaj in je ne odstranjujte, saj lahko slednje povzroči zaplete. Nohte skrajšajte s ščipalcem za nohte ali škarjicami. Oblikujte jih s piljenjem v smeri od strani proti sredini. Ob straneh nohtov ne pilite pregloboko in pregrobo. Krhki, lomljivi nohti so pogosta težava žensk. Najpogostejši vzrok za to je lahko pogost stik z mili, detergenti, razkužili in čistili ali mraz, lahko pa sta krhkost in lomljivost tudi posledica uživanja nekaterih zdravil, uporabe agresivnejših lakov za nohte ali odstranjevalcev laka za nohte in pomanjkanja vitaminov in mineralov (železo, cink, vitamini A, C in B6). Z vsakodnevno nego in uravnoteženo prehrano lahko veliko naredite za zdrav in negovan videz rok in nohtov. Tudi zdrava prehrana in dovolj zaužite tekočine sta pomemben del skrbi za lepo kožo!

Tudi zdrava prehrana in dovolj zaužite tekočine sta pomemben del skrbi za lepo kožo.

Če želimo, da bo koža optimalno opravljala svoje naloge, moramo zanjo skrbeti tako od znotraj – z uravnoteženo prehrano (borovnice in jagodičevje, agrumi, jabolka, zelena listnata zelenjava, stročnice, avokado, proso, oves, ječmen, laneno, sončnično in bučno seme, rozine, suhe marelice), ki je bogata z vitamini (A, B, C, E), minerali (cink, selen, silicij, železo) in omega-3-maščobnimi kislinami (ribe, mandlji, brazilski oreščki in orehi), ki sodelujejo pri nastajanju kožnih struktur in maščob, kot od zunaj – s pomočjo pravilne nege in negovalne kozmetike. Kožo moramo skrbno negovati in se prilagajati njenim zahtevam, saj se ta odziva drugače glede na letni čas in splošno počutje. Negovana in navlažena koža je namreč videti lepša in zdrava. Poleg vsakodnevne nege v današnjem sodobnem času, za katerega so značilni naglica, hitre spremembe, stres in njim povezane bolezni, naše telo potrebuje tudi sprostitev. Vsaj po prhanju si zato vsaj tu pa tam vzemimo čas tudi zase, si zmasirajmo telo s kremo ali oljem in se tako malce razvajajmo. Izogibajmo se nezdravemu načinu življenja (kajenje, pretirano uživanje alkohola in začinjene ter industrijsko predelane hrane), stresu, pretiranemu izpostavljanju UV-žarkom itd. Ne pozabimo zaužiti dovolj tekočine (en kozarec na uro), da se izognemo izsušitvi kože in telesa, se dovolj gibljimo na svežem zraku, ne pozabimo na ustrezno UV-zaščito, poskrbimo za ustrezno prezračevanje in vlaženje prostorov, si vzemimo čas za sprostitev, za stvari, ki nas veselijo, in se dobro naspimo.

Naši farmacevti svetujejo

Meritve in svetovanje
Koledar

V Lekarni Ljubljana smo ponovno začeli izvajati meritve in svetovanja o zdravem življenjskem slogu. Storitve zdravega življenjskega sloga niso zgolj preventivne, saj omogočajo tudi odkrivanje posameznikov z večjim tveganjem za razvoj kroničnih nenalezljivih bolezni. V kolikor imate še kakšno vprašanje glede svojega zdravja, so vam naši strokovni sodelavci v lekarnah na voljo za nasvet in pomoč. Prav tako je na voljo storitev svetovanje na daljavo telefarmacija.

Farmacevt odgovarja

{{ errors.first('zadeva') }}
{{ errors.first('email') }}
{{ errors.first('message') }}
{{ errors.first('agree') }}


S klikom na gumb »Prijavi me« boste prejemali e-novice Spletne Lekarne Ljubljana, ki vključujejo obvestila o lekarniških storitvah, dogodkih, ugodnostih, predstavitve izdelkov, strokovne članke in nasvete ter pomembna obvestila uporabnikom.

V kolikor bi želeli prejemati tudi prilagojeno ponudbo ali nam dali soglasje za izvajanje trženjskih raziskav, prosimo obkljukajte spodnja polja:

  • {{ errors.first('gdpr_prilagojena_ponudba') }}
  • {{ errors.first('gdpr_trzenjske_raziskave') }}

S klikom na gumb »Prijavi me« potrjujete, da ste seznanjeni s svojimi pravicami glede obdelave osebnih podatkov in nameni zbiranja le-teh ter se strinjate s splošnimi pogoji uporabe portala Spletna Lekarna Ljubljana in dajete privolitev, da želite prejemati zgoraj označena sporočila. Posredovanje osebnih podatkov je prostovoljno in ga lahko kadarkoli prekličete na naši spletni strani.

Zapri
Hitre povezave