Tradicionalno zeliščarstvo je razvrščalo rastline po njihovem okusu in vonju. Rastline z grenčinami so pripadale praelementu ognju. Grenka zelišča so se uporabljala za lajšanje motenj prebave že od davnih časov.
Grenčine v rastlinah
Grenčine so snovi grenkega okusa, ki jih najdemo v rastlinah. Vsebuje jih zelenjava, kot so artičoke, radič in rukola, prisotne so v grenivkah, začimbah in zdravilnih rastlinah ter nekultiviranih rastlinah, ki jih nabiramo predvsem spomladi, kot so divji regrat in divji šparglji.
Vloga grenčin pri prebavi
Grenčine imajo pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja prebavil, vplivajo na delovanje želodca, črevesja, jeter in žolčnika. Spodbujajo izločanje prebavnih sokov in s tem prebavo. Pogosto so v rastlinah prisotne v kombinaciji z eteričnimi olji, ki pomirjajo krče, preprečujejo nabiranje plinov v črevesju ter delujejo blago protibakterijsko.
Zaznavanje grenkega okusa je odvisno od števila okušalnih receptorjev za grenko v ustih. Procesirana hitro pripravljena hrana intenzivnih okusov s preveč sladkorja in soli ter pogosto z dodatki različnih ojačevalcev okusa skoraj ne vsebuje grenčin. Je pa pogost vzrok prebavnih težav in obolenj.
Zeliščna grenčica
Grenčice so alkoholni izvlečki zdravilnih rastlin, ki vsebujejo grenčine. Izvlečki zdravilnih rastlin spodbujajo tek z vplivom na izločanje prebavnih sokov, zmanjšajo napihnjenost in napenjanje ter pospešijo prebavo.
Ker grenčice vsebujejo alkohol, niso primerne za otroke in mladostnike, nosečnice in doječe matere, osebe z obolenji želodca, jeter, žolčnika ter vse tiste, ki se morajo izogibati vnosu alkohola.