Pozdravljeni!
Star sem 47 let, zdravstvenih težav nimam, le zdravnik mi je na pregledu mimogrede ugotovil povišan krvni tlak. To sem pripisal stresu v službi, zdravnik pa mi je dejal, da moram priti čez nekaj časa na kontrolo, in če tlak ne bo nižji, mi svetuje terapijo s tabletami. Tega si ne želim, če se da tlak znižati kako drugače. Morda s kakšno dieto ali zeliščnimi pripravki? Prijatelj mi je namreč dejal, da ima zaradi tablet za nižanje pritiska kup drugih težav. Mi priporočate kakšno učinkovito alternativo?
V naprej hvala, Milko
Krvni tlak zagotavlja pretok krvi v ožilju in tako omogoča dostop kisika in hranilih snovi v različne dele telesa. Sistolični krvni tlak je višja vrednost, diastolični krvni tlak pa nižja vrednost, ki jo izmerimo. Optimalni sistolični krvni tlak je pod 120 milimetrov živega srebra (mmHg), optimalni diastolični pa pod 80 mmHg. Meritev krvnega tlaka po navadi zapišemo v obliki, npr. 120/80 mm Hg, kjer prva vrednost predstavlja sistolični, druga pa diastolični krvni tlak. Arterijska hipertenzija ali povišan krvni tlak je bolezen, pri kateri se krvni tlak poviša nad normalne vrednosti in jo delimo v tri stopnje. Če se krvni tlak poveča nad 140/90 mmHg govorimo o blagi arterijski hipertenziji, nad 160/100 mmHg o zmerni in nad 180/110 mmHg o hudi arterijski hipertenziji. Sladkornim in ledvičnim bolnikom postavimo diagnozo hipertenzije pri nekoliko nižjih vrednostih, pri starostnikih pa pri nekoliko višjih vrednostih krvnega tlaka.
Arterijska hipertenzija je bolezen, ki jo po navadi ne občutimo, zato jo pogosto odkrijemo šele, ko se pokažejo njene posledice. Nezdravljena poveča tveganje za možgansko kap, srčni infarkt, odpoved ledvic, okvare ožilja in druge zaplete. Obstaja več skupin zdravil za zdravljenje arterijske hipertenzije. Ta zdravila lahko vplivajo na ožilje, tako da sprostijo gladko mišičje v stenah arterij, na povečano odvajanje vode ali zmanjšajo število srčnih utripov, kar posledično zniža krvni tlak. Tako kot vsa zdravila, imajo tudi ta neželene učinke, vendar ni nujno, da se ti izrazijo. Ker zdravila delujejo na različne načine, obstaja verjetnost, da se najde zdravilo, ki bo posamezniku povzročalo najmanj težav. Na dolgi rok zdravljenje preprečuje napredovanje bolezni in njene posledice. Poleg tega imajo nekatera zdravila lahko druge pozitivne učinke, kot je na primer zaščita ožilja.
Obstaja več različnih ukrepov, ki lahko prispevajo k znižanju krvnega tlaka. Vsem bolnikom s povišanim krvnim tlakom se svetuje opustitev kajenja in omejitev uživanja alkohola. Zmanjšanje telesne teže lahko prispeva k znižanju krvnega tlaka. Priporoča se redna telesna dejavnost. Za ohranjanje zdravja svetujemo 150 minut zmerne telesne dejavnosti tedensko, kot sta hoja, ples ali 75 minut intenzivne telesne dejavnosti tedensko, kot so hitra hoja, kolesarjenje ali plavanje. Za dodatne pozitivne učinke na zdravje se priporoča 300 minut zmerne ali 150 minut intenzivne telesne dejavnosti tedensko. Prav tako je treba dvakrat tedensko izvajati vaje za povečanje mišične mase. Zelo pomembna je omejitev vnosa soli na največ 5-6 g na dan, pri čemer moramo upoštevati vsa živila, ki jih zaužijemo. Svetuje se ureditev prehrane, več sadja in zelenjave ter mlečnih izdelkov z nizko vsebnostjo maščob. Vsak izmed teh ukrepov lahko zniža krvni tlak za nekaj mmHg.
Priporoča se jemanje omega-3 maščobnih kislin, saj imajo vlogo pri delovanju srca. To zdravstveno trditev je odobrila tudi Evropska agencija za varnost hrane (EFSA). Svetujemo vnos vsaj 250 mg EPK in DHK omega-3 maščobnih kislin na dan.
Svetujemo vam, da si krvni tlak redno merite zjutraj in zvečer ter zapisujete izmerjene vrednosti. Če kljub vsem ukrepom krvni tlak ne doseže ciljnih vrednosti, priporočamo obisk zdravnika, ki vam bo predpisal ustrezna zdravila. V primeru, da krvni tlak poraste na vrednost višjo kot 180/110 mmHg, svetujemo takojšen obisk pri zdravniku.
mag. Mateja Praprotnik, mag. farm.