Pozdravljeni, zadnje tri mesece imam težave s spanjem, zvečer težko zaspim, ponoči pa se pogosto zbujam. Zjutraj se zbudim precej utrujena in nenaspana. Zanima me, kaj lahko storim glede tega? Ali obstajajo zdravila, ki jih lahko kupim v lekarni? Ali bi mi svetovali obisk pri zdravniku?
Majda, Sežana
Za nespečnost je značilna slaba kakovost spanca ali nezadostna količina spanca, glede na čas trajanja govorimo o akutni nespečnosti, ki traja manj kot 3 mesece in kronični nespečnosti, ki traja dlje od treh mesecev. Nespečnost spremlja tudi oteženo funkcioniranje čez dan, kar lahko prepoznamo kot motnje pri pozornosti ali koncentraciji, utrujenost, slabo počutje, motnje v razpoloženju, razdražljivost, spanje čez dan, zmanjšana motivacija in energija, povečano število napak, hiperaktivnost, impulzivnost, agresija ter nenehna skrb zaradi spanca. Kratkotrajna nespečnost vpliva predvsem na kakovost življenja, dolgotrajna nespečnost pa ima lahko tudi negativne posledice na zdravje, saj jo povezujejo s povečanim tveganjem za nastanek sladkorne bolezni tipa 2, srčno-žilnih bolezni, povišanim krvnim tlakom in povišanimi krvnimi lipidi, debelostjo in metabolnim sindromom. Vzrok kratkotrajne nespečnosti je največkrat stres. Ko stres mine, običajno mine tudi nespečnost. Najpogostejši vzrok kronične nespečnosti so različne zdravstvene težave, kot so bolečina, pogosta nočna uriniranja, motnje dihanja v spanju, sindrom nemirnih nog, motnje v delovanju žlez, duševne in druge težave.
Nespečnost lahko ublažimo tudi z načinom življenja. Vsaj šest ur pred spanjem se odsvetujejo živila, ki vsebujejo kofein, pravi čaj in energijski napitki. Pred spanjem se odsvetuje tudi uživanje alkohola in kajenje. Pozno popoldan in v večernih urah se svetuje zmanjšano uživanje tekočine. Redna telesna dejavnost lahko pomaga pri uspavanju in poveča delež globokega spanca, vendar se svetuje čez dan in ne pozneje kot 3 ure pred spanjem. Vedno vstajajte ob isti uri, ne glede na to koliko ste spali ponoči. Podnevi ne spite in ne ležite v postelji. Spalnica naj bo udobna, zatemnjena in brez hrupa. V spalnici ne sme biti pretoplo ali premrzlo, svetuje se temperatura med 16 in 21 °C.
Zdravila rastlinskega izvora na podlagi baldrijana, z ali brez dodatkov navadne melise, poprove mete ali hmelja, odvisno od izdelka, se uporabljajo pri blagih oblikah psihične napetosti in nemira, razdražljivosti in nespečnosti. Pri nespečnosti se odmerek vzame od pol do ene ure pred spanjem. Ker učinek baldrijana nastopa postopoma, se svetuje neprekinjeno jemanje 2-4 tedne. Zdravilo, ki vsebuje doksilamin se uporablja pri občasni nespečnosti pri odraslih. Odmerek se vzame 15-30 minut pred spanjem. Samozdravljenje je v tem primeru omejeno na 5 dni. Zdravila ne smejo uporabljati bolniki z akutnim glavkomom ter boleznimi sečnice in prostate s tveganjem za pojav zastoja urina. Zdravila z melatoninom se uporabljajo za kratkotrajno zdravljenje časovne bolezni (»jet-lag«) pri odraslih, največ 4 dni. Odmerek zdravila se vzame po lokalnem času, malo pred spanjem, ob prihodu v namembni kraj.
Zdravnika obiščite, če sumite, da je nespečnost posledica druge bolezni, kadar povzroča težave pri vsakodnevnih opravkih in v primeru kronične nespečnosti, ki traja dlje kot 3 mesece.
mag. Mateja Praprotnik, mag. farm.