Opažam, da imam zadnja leta v zimskem času več težav s psihičnim počutjem, saj sem brez energije in zjutraj težko vstanem. Prav tako sem brezvoljen. Težave se izboljšajo na sončne dni. Na radiu sem enkrat poslušal o praznični depresiji. Zanima me če je možno, da gre za to? Kako se ta bolezen kaže in kaj lahko naredim, da se stanje izboljša? Vnaprej hvala za odgovor.
Sezonska afektivna motnja (SAM) je vrsta klinične depresije, katere pojavnost je odvisna od letnega časa. Znana je tudi pod imenom sezonska depresija ali zimska depresija, saj najpogosteje nastopi pozno jeseni in traja celo zimo, medtem ko se spomladi in poleti stanje izboljša. Za SAM trpi med 3 in 15 % ljudi, odvisno od zemljepisne lege, pridruženih bolezni in drugih dejavnikov. Pojavnost s starostjo narašča. Po navadi se pojavi med 20 in 30 letom starosti, nekatere študije so pokazale večjo pojavnost pri ženskah.
Vzrok za nastanek SAM še ni točno znan, najverjetneje pa gre za kombinacijo več dejavnikov. Simptomi in znaki SAM so precej podobni depresiji, za razliko od depresije je za SAM značilen povečan apetit, pridobivanje na telesni teži in povečana potrebna po spancu, kar se kaže kot težje jutranje prebujanje ter daljši spanec. Osebe s SAM so žalostne in brezvoljne, značilna je izguba občutka ugodja in interesov. Pogosto so prisotni občutki manjvrednosti in krivde, tesnoba, nemir, utrujenost, pomanjkanje energije in upočasnitev miselnih procesov. Še posebej je pomembno poudariti sezonski vzorec nastopa in izboljšanja SAM v poletnih mesecih.
Pri blagih simptomih si lahko pomagamo sami, predvsem z zdravim življenjskim slogom. Kavo in druge energijske pijače uživajte le zjutraj. V popoldanskem in večernem času se izogibajte alkoholu. Odsvetuje se kajenje, še posebej zvečer. Prebujajte se vedno ob istem času in spite le toliko časa, da se počutite spočito. Spalnica naj bo temna, hladna in tiha. Večkrat tedensko izvajajte telesno dejavnost, vendar ne v večernem času. Prav tako se priporoča bivanje na dnevni svetlobi. Pred spanjem ne uporabljajte naprav, ki sevajo modro svetlobo. Nekatere študije so pokazale, da blage simptome SAM lahko ublaži tudi uživanje zdravilne rastline šentjanževke. Pred uporabo šentjanževke se morate posvetovati z magistrom farmacije, saj lahko vpliva na delovanje drugih zdravil. Pri nemiru si lahko pomagamo z zdravilom rastlinskega izvora, ki vsebuje baldrijan.
Simptomi SAM lahko sovpadajo tudi z drugimi bolezni, kot je na primer hipotiroza, zato mora diagnozo bolezni vedno postaviti zdravnik. V primeru hujših simptomov, ko je vsakodnevno funkcioniranje onemogočeno, je nujno potrebno obiskati zdravnika. Zdravnik lahko predpiše zdravljenje z antidepresivi, ki so učinkoviti pri lajšanju SAM ali svetlobno terapijo, ki prav tako dokazano učinkuje pri lajšanju simptomov SAM, če se uporablja pod nadzorom zdravnika.
Lep pozdrav,
Milan Balaban, mag. farm.