Kot v vseh obdobjih življenja naj bo tudi v nosečnosti prehrana raznolika, čim bolj sveža, sezonska, lokalna ter hranilno bogata in kalorično ustrezna. Poleg pitja primernih količin tekočine, predvsem vode, mineralne vode ali nesladkanega čaja med dvema in tremi litri dnevno, odvisno od temperature okolja, vlage in telesne dejavnosti, naj nosečnica uživa veliko:
- zelenjave in sadja, ki sta bogata vira vitaminov, mineralov in prehranskih vlaknin;
- polnozrnatih žit, mleka in mlečnih izdelkov, pustega mesa, zlasti perutnine in rdečega mesa;
- morskih rib, kot so girice, sardele, inčuni, skuše, ki so dober vir nenasičenih maščob;
- kakovostnih rastlinskih olj, predvsem oljčnega olja ter jajc in stročnic.
Hrana, ki naj se ji nosečnica izogiba
Primerne so le manjše količine kave in pravega čaja, največ dve skodelici na dan, izogibati pa se je treba uživanju gob in velikih rib, kot je na primer tun, zaradi težkih kovin, jeter in izdelkov iz njih, zaradi vsebnosti vitamina A, ter morskih alg, z uživanjem katerih lahko pride do čezmernega vnosa joda. Nosečnica naj ne uživa nezadostno toplotno obdelanih živil.
Potrebe po vitaminih in mineralih v nosečnosti
V nosečnosti se povečajo potrebe po mineralih in vitaminih, vendar večina žensk, ki se že pred nosečnostjo uravnoteženo prehranjuje, tudi v nosečnosti praviloma ne potrebuje dodatnih vitaminov in mineralov, izjema je le folna kislina. Večje tveganje za pomanjkanje mikrohranil obstaja pri nosečnicah z večplodnimi nosečnostmi, kadilkah, popolnih vegetarijankah oz. vegankah, odvisnicah od prepovedanih drog, ženskah z bariatrično operacijo v preteklosti, z boleznimi, ki povzročajo malabsorpcijo (npr. Crohnova bolezen, resekcija črevesja), in soečnicah s pomanjkanjem laktaze. Pri naštetih je treba nameniti pozornost predvsem zadostnemu vnosu v maščobah topnih vitaminov A in D, vitaminov B-skupine, železa, kalcija, magnezija, cinka in joda. Na zadosten vnos vitamina B12 in cinka morajo biti še posebej pozorne nosečnice, ki ne jejo živil živalskega izvora. V prehrani nosečnic je pomemben tudi zadosten vnos kalcija, zlasti pri tistih, ki ne uživajo dovolj mleka in mlečnih izdelkov.
Folna kislina
Priporočen odmerek folne kisline oz. folatov (vitamin B9) tri mesece pred in v nosečnosti je 400 μg dnevno. Ker temu s hrano težko zadostimo, se priporoča jemanje zdravila ali prehranskega dopolnila. Živila, bogata s folati, so paradižnik, zelje, špinača, kumare, brstični ohrovt, brokoli, pomaranče, grozdje, pšenični otrobi, pšenični kalčki, kvas, soja in jajca.
Železo
Z železom bogata živila so meso, jajca, med stročnicami pa fižol in grah. Železo se bolje absorbira iz živil živalskega izvora, kjer je v obliki t. i. hemskega železa. Absorpcijo železa izboljša sočasno uživanje vitamina C, npr. uživanje paprike ali pitje sveže stisnjenega pomarančnega soka. Nekatera živila, kot npr. špinača, rabarbara, soja, pravi čaj, kava in različne kole, zmanjšujejo absorpcijo železa. Glede dodatnega vnosa železa z različnimi zdravili ali prehranskimi dopolnili naj ravna nosečnica skladno z navodilom svojega zdravnika, ki spremlja njeno krvno sliko med nosečnostjo.