Ustna higiena je bistvenega pomena za zdravje celotne ustne votline. Zobni plak se nalaga na zobe in dlesni, pH v ustni votlini pada, in če ga ne odstranjujemo redno in skrbno, lahko pride do začetka gnilobnega procesa.
Pri negi zob in ustne votline so pomembni: tehnika, primerna zobna ščetka, čas čiščenja in deloma tudi zobna pasta. Zobe čistimo tako, da ščetkamo od dlesni proti zobu. Pomembno je tudi, da s ščetko podrgnemo po dlesni, ker jo s tem masiramo in utrjujemo.
Pri odstranjevanju zobne obloge si lahko pomagamo z zobno ščetko, medzobno ščetko, zobno nitko, strgalom za jezik ali vodno prho. Uporaba le zobne ščetke ne zadostuje, treba jo je kombinirati z drugimi izdelki za nego ustne votline.
Tako kot za zobe je treba redno in skrbno skrbeti tudi za snemljive in fiksne zobne proteze, ortodontske aparate, mostičke ter zobne vsadke.
Zobne proteze
Ravno tako kot se obloga nabira na naravnih zobeh, se nabira tudi na zobnih protezah. Zato je treba poskrbeti tudi za njihovo nego.
Zobno protezo morate čez dan po potrebi očistiti po vsakem obroku in zvečer pred spanjem. Za vsakodnevno čiščenje uporabite toplo vodo in navadno tekoče milo ter mehko zobno ščetko ali posebno zobno ščetko, namenjeno čiščenju zobne proteze.
Protezo čistite z zobno ščetko zunaj ust in očistite vse površine, ne samo zgornje in spodnje. Skrbno je treba očistiti tudi vse težje dostopne predele, zlasti pri delnih protezah.
Po ščetkanju je treba protezo potopiti v kemično sredstvo za čiščenje in jo pustiti v raztopini, kolikor je navedeno na navodilih. Po čiščenju jo je treba dobro izprati s hladno vodo.
Tablete so namenjene kemičnemu čiščenju in dezinfekciji. Uporaba samo tablet ne more nadomestiti čiščenja s ščetko, lahko pa jih uporabimo kot dopolnilo k čiščenju protez.
Pričvrstilne kreme za zobne proteze omogočajo, da proteza ostane trdno na svojem mestu. Pričvrstilna krema poskrbi, da ostanki hrane ne morejo pod zobno protezo, zato je njena uporaba priporočena.
Odstranjevanje zobnega kamna z ostrimi predmeti je odsvetovano, prav tako uporaba belilnih sredstev, na primer belilne zobne paste. Če uporabnik zobne proteze opazi, da se je na njej nabral kamen ali je prišlo do obarvanja, je priporočen obisk pri zobozdravniku.
Kadar proteze ne uporabljate, naj bo v vodi, saj se sicer krči in lahko spremeni obliko. Enako velja za snemljiv zobni aparat, ki naj bo, če ni v uporabi, v hladni vodi. Za shranjevanje uporabljajte škatlice ali kozarčke, ki jih uporabljate samo za zobne proteze.
Zobni aparat
Pri vsakem čiščenju zob je treba uporabiti zobno pasto in mehko zobno ščetko ter dobro očistiti rob dlesni. Nosilce zobnega aparata je treba očistiti tudi s ščetko, ki ima po sredini krajše ščetine. Za čiščenje lahko uporabite čopasto ščetko, za čiščenje medzobnih prostorov pa uporabite ustrezne medzobne ščetke.
Zobni vsadki
Priporočena je uporaba mehke zobne ščetke, primerna medzobna ščetka in pasta brez natrijevega lavrilsulfata (SLS) ter ustna vodica s klorheksidinom. Pri uporabi ustne vodice s klorheksidinom velja uporaba samo omejen čas, ker lahko povzroči obarvanost zob ali motnjo okusa.
Zobni mostički
Čiščenje mostičkov poteka enako kot čiščenje zob, le zobna nitka zanje je posebna. Sestavljena je iz treh delov: tršega, s katerim sežemo pod mostiček, gobastega, s katerim čistimo obloge, in tretjega, ki je debelejša različica klasične zobne nitke.
Za ohranjanje zdravja zob in ustne votline je treba poleg redne pravilne ustne higiene redno obiskovati zobozdravnika ter poskrbeti za zdrav življenjski slog.