Verjetno ste že imeli z zdravjem povezano težavo, pri kateri se je zdravnik odločil, da vam predpiše recept za magistralno zdravilo. Ob prevzemu takšnega zdravila so vam v lekarni razložili, da morajo zdravilo najprej izdelati, saj ga je zdravnik predpisal posebej za vas.
Kaj je magistralno zdravilo in v čem se razlikuje od preostalih zdravil?
Vsa zdravila so nekoč izdelovali farmacevti v lekarnah, na začetku 20. stoletja pa se je izdelava zdravil začela seliti v galenske laboratorije, iz katerih so se razvila tudi farmacevtska podjetja. Danes je večina zdravil pripravljenih vnaprej, vloga farmacevtov pa se je usmerila v svetovanje o pravilni in varni uporabi zdravil. Manjši del zdravil se še vedno izdeluje v lekarnah – to so magistralna zdravila, ki so pripravljena za določenega uporabnika in po natančno predpisani recepturi. Izdelujejo se na podlagi predpisanega recepta ali na željo uporabnika, če za izdelavo magistralnega zdravila ni potreben recept (na primer negovalne kreme in losjoni za nego kože). Magistralno zdravilo se lahko izdela tudi za živali, in sicer na podlagi veterinarskega recepta. V zadnjem času izdelava zdravil v lekarnah ponovno pridobiva veljavo.
Razlogi za pripravo magistralnih zdravil
Magistralna zdravila izdelujemo, kadar na trgu ni industrijsko proizvedenega ali galensko izdelanega zdravila. Tako uporabnikom svojih storitev zagotavljamo večjo dostopnost zdravil. Pogosto je razlog za izdelavo magistralnih zdravil neustrezna jakost zdravila na trgu, saj se glede na starost, težo, presnovo in tudi stopnjo bolezni predpiše zdravilo z višjim ali nižjim odmerkom učinkovine. Otroci običajno nimajo primerne telesne teže za uživanje zdravil, ki so namenjena odraslim. S pripravo magistralnih zdravil lahko zagotovimo ustrezne odmerke tudi otrokom. Prav tako je velikokrat razlog neprimerna farmacevtska oblika zdravila. Otrokom in starostnikom, ki imajo pogosto težave s požiranjem tablet ali kapsul, lahko zdravljenje olajšamo s pripravo sirupov, suspenzij, raztopin, praškov in drugih farmacevtskih oblik, ki omogočajo lažjo uporabo zdravil.
Kaj je pomembno vedeti
Magistralna zdravila običajno vsebujejo manjše število sestavin. Magistralna zdravila imajo navadno krajši rok uporabe, običajno od 14 do 30 dni. Rok uporabe je vedno označen tudi na ovojnini zdravila, nanj pa opozorimo tudi med izdajo zdravila v lekarni. Poleg roka uporabnosti je treba skrbno upoštevati tudi navodila o shranjevanju, npr. shranjujte v hladnem in temnem prostoru ter navodila o uporabi zdravila.
Izdelava magistralnih zdravil v Centralni lekarni
Izdelava magistralnih zdravil zahteva veliko znanja in izkušenj. Centralna lekarna, ki ima dolgoletno tradicijo, je še posebej prepoznavna po izdelavi magistralnih zdravil. Nahaja se v središču Ljubljane, na Prešernovem trgu. Zgodovina Centralne lekarne se je začela pisati že davno, preden so po potresu leta 1895 zgradili današnje poslopje. Leta 1909 je lekarno kupil Rihard Sušnik. Lekarna Sušnik je leta 1945 postala 1. državna lekarna, po popolni preureditvi in razširitvi pa Centralna lekarna. Bila je največja in najsodobnejša lekarna v tedanji Jugoslaviji. Leta 1947 je v kletnih prostorih začel nastajati galenski laboratorij. Tradicijo in znanje izdelave magistralnih zdravil ohranjamo še danes.
V Centralni lekarni izdelujemo različna magistralna zdravila v različnih farmacevtskih oblikah, pri čemer sledimo sodobnim smernicam zdravljenja. Za nanos na kožo ali lasišče pripravljamo magistralna zdravila za dermalno uporabo, kot so mazila, kreme, geli, losjoni in raztopine. Za uporabo na ustni sluznici izdelujemo različne gele, za peroralno uporabo pa sirupe, suspenzije, raztopine in praške. Prav tako pripravljamo vaginalne vsebujejo metronidazol ali klindamicin, s katerima zdravimo različne vaginalne infekcije. Prav tako izdelujemo rektalne farmacevtske oblike, npr. klizme in svečke. Posebno pozornost pa namenjamo izdelavi kapljic in mazil za oči ter raztopin za inhalacije.
O možnosti priprave magistralnih zdravil svetujemo tudi zdravnikom družinske medicine in pediatrom na primarni ravni. Prav tako sodelujemo z različnimi dermatološkimi ambulantami. Nove recepture za magistralna zdravila razvijamo v skladu s smernicami in potrebami stroke ter pacientov.
Magistralna zdravila brez recepta
Čedalje večje povpraševanje je tudi po magistralno izdelanih pripravkih brez recepta. Gre predvsem za pripravke za nego kože, kot so mazila, kreme, losjoni in drugi. Pri tem sledimo željamin potrebam uporabnika, saj je izdelava magistralnega pripravka individualna in namenjena vsakemu uporabniku posebej. Izdelki, po katerih naši uporabniki največ povprašujejo, so mazilo za nosečnice, krema za suho kožo, mastna krema ter kreme z mandljevim, jojobinim in olivnim oljem, vgrajenim v različne mazilne podlage. Ti magistralni pripravki ne vsebujejo konzervansov, stabilizatorjev in barvil ter so še posebej primerni za osebe, ki so preobčutljive na različne dodatke, ki jih vsebuje večina industrijsko pripravljenih izdelkov.
Magistralno izdelana zdravila so pomemben del celostnega pristopa k zdravljenju. Z znanjem in izkušnjami na tem področju magistri farmacije v Lekarni Ljubljana omogočamo individualiziran pristop k zdravljenju, ki je prilagojen posamezniku. Hkrati pa ohranjamo ustrezno preskrbljenost pacientov z zdravili, tudi ko na trgu ni industrijskih zdravil.