Lasje so pomemben del naše zunanjosti. Lahko nam povzročajo precej preglavic in vplivajo na našo samopodobo. Obstaja veliko stanj, ki prizadenejo lase in lasišče. Nekatera so zelo pogosta, tista resnejša pa so na srečo redka.
Suhi lasje in lasišče
Suhi lasje in lasišče so lahko velikokrat posledica neprimerne nege (npr. čezmernega umivanja, česanja, sušenja, barvanja in beljenja) ali dejavnikov iz okolja (močno sonce, morska, klorirana voda). Pri suhih laseh in lasišču je priporočena uporaba šamponov in balzamov, ki vsebujejo arganovo, mandljevo ali eterična olja (sivka, rožmarin).
Hranilni balzam se nanaša na lase po umivanju las z negovalnim šamponom. Nanesemo ga na mokre lase in pustimo delovati eno minuto, nato ga dobro speremo.
Mastni lasje in lasišče
Mastni lasje in lasišče so posledica povečanega izločanja žlez lojnic. Mastne lase je priporočljivo umivati dvakrat tedensko, saj je potrebno ohranjati primeren pH na povrhnjici lasišča. Število umivanj las je odvisno tudi od posameznika, športne aktivnosti in drugih dejavnikov. Preparati primerni za mastne lase in lasišče lahko vsebujejo glino, izvleček palmeta ali eterična olja čajevca, rožmarina, sivke.
Prhljaj
Prhljaj je pojav, za katerega je značilno čezmerno luščenje celic povrhnjice. Ločimo suhi in mastni prhljaj. Suhi prhljaj je videti kot drobne luske, ki se zlahka odcepijo od površine kože, opazimo jih na obleki. Mastni prhljaj so kepaste luske, ki ne odpadejo zlahka. Vzroki za nastanek prhljaja so lahko: povečano izločanje sebuma, hormoni, tudi stres lahko vpliva na poslabšanje stanja.
Prhljaj lahko zdravimo s šamponom z azolnimi učinkovinami, ki ga je predpisal zdravnik ali svetoval farmacevt, lahko uporabimo tudi šampone s pirition cinkom, žveplom, selenovim disulfidom in salicilno kislino.
Šampon proti prhljaju nanesemo na mokre lase z dvema aplikacijama ter pustimo delovati dve minuti, nato temeljito speremo. Uporablja se ga dva do trikrat v obdobju štirih tednov, nato enkrat za vzdrževanje stanja brez prhljaja.
Izpadanje las
Izpadanje las je pogosta težava. O povečanem izpadanju govorimo, ko v enem dnevu izpade sto ali več las. Vzrokov je več (stres, neuravnotežena prehrana, kemijske in mehanske obremenitve las, bolezni ščitnice, vnetna žarišča, obsevanje z rentgenskimi žarki, hormonsko neravnovesje …).
K plešavosti so moški bolj nagnjeni kot ženske. Izpadanje las lahko preprečimo ali upočasnimo z uporabo zdravil in kozmetičnih izdelkov.
Na voljo so prehranska dopolnila, ki vsebujejo baker, cink in selen, ki lahko prispevajo k ohranjanju zdravja las, kot tudi nekateri vitamini skupine B.
Zdravilo proti izpadanju las je minoksidil, v 2-% raztopini za moške in ženske ter 5-% peni za moško androgeno plešavost. V šamponih in raztopini za nego sta amineksil in stemoksidin. Oba delujeta na rast novih las. Preparate je treba uporabljati dva do tri mesece, po navodilih.
Šampon proti izpadanju las nanesemo v velikosti mandlja na mokre lase, pustimo dve minuti in dobro speremo.
Kdaj obiskati zdravnika?
Včasih so težave povezane z lasmi in lasiščem neizbežne, tako da je potrebno obiskati zdravnika. Meje samozdravljenja so dosežene tudi, če je koža lasišča močno pordela, srbeča, če opazimo kraste, povečano izpadanje las ali roseč ekcem. Zdravnik bo ocenil, ali gre morda za resnejše obolenje kože lasišča in bo po potrebi predpisal ustrezno zdravljenje. Za lepe lase je pomembna redna in pravilna nega s preparati, ki ustrezajo našemu tipu las. Paziti moramo tudi na uravnoteženo prehrano, izogibanje stresu ter da uživamo vsak trenutek v življenju, ki nam je dan.