Glivične okužbe kože stopal in nohtov nog so pogoste ter tudi trdovratne. Nohtni matriks, to je del nohta, kjer ta izrašča iz matice, je zelo občutljiv za okužbe, glavni povzročitelji so plesni, na koži nog pa dermatofiti in kvasovke.
Zdravljenje glivičnih obolenj
Za zdravljenje glivičnih obolenj kože stopal se uporabljajo antimikotiki za lokalno zdravljenje. Poznamo derivate imidazola in triazola, s katerimi zdravljenje ponavadi traja dlje, povprečno 3 tedne, in terbinafin, kjer je potrebno zdravljenje krajše, običajno 1 teden. Zdravila so v obliki krem, gelov ali dermalnih pršil. Pred uporabo kožo očistimo in osušimo, nato nanesemo zdravilo v tankem sloju približno 2 centimetra čez prizadeto mesto in ga vtremo v kožo.
Glivične okužbe nohtov nog niso le kozmetični problem. Glivična obolenja na nohtih navadno težje odpravimo, saj mora zdravilo prodreti skozi nohtnino, zdravljenje pa traja toliko časa, da izraste nov neokužen noht. Za samozdravljenje so primerni samo taki nohti, kjer matriks nohta še ni okužen in če ni prizadeto področje večje od tretjine nohta. V nasprotnem primeru je najbolje obiskati zdravnika, ker bo mogoče potrebno sistemsko zdravljenje. Lokalno delujoče zdravilo nanašamo na čist in suh noht. Nanesemo ga po celotni površini nohta, ob rob nohta in pod njim. Med zdravljenjem ni priporočljivo uporabljati kozmetičnih lakov za nohte, oboleli noht pa odstranjujemo s pilicami za enkratno uporabo. Nasprotno pa lahko pri obsežnih glivičnih okužbah nohta najprej odstranimo obolelo nohtnino, in sicer kemično s pripravkom, ki vsebuje 40 % sečnine, nato pa nadaljujemo zdravljenje z lokalnim protiglivičnim zdravilom, ki je v tem primeru učinkovitejše zaradi boljšega prodiranja učinkovine na mesto okužbe.
Tudi v lekarnah je na voljo več različnih izdelkov v obliki svinčnikov, tekočin, gelov in pršil, ki vsebujejo učinkovine z blagimi protiglivičnimi lastnostmi, ali pa na izdelku ni navedeno, katera sestavina deluje na glivice. Take (medicinske) pripomočke lahko uporabimo v preventivne namene, o možnostih samozdravljenja glivičnih okužb na koži nog in na nohtih se posvetujte z magistrom farmacije v lekarni ali s svojim zdravnikom.
Preventiva pri glivični okužbi
Pri glivični okužbi nog je zelo pomembna preventiva, ki je veliko enostavnejša od zdravljenja. Možnost nastanka glivičnega obolenja nog zmanjšamo, če upoštevamo naslednja priporočila:
- Nosimo obutev iz naravnega in zračnega materiala, kot je npr. usnje.
- Obutev naj ne bo pretesna, poleti se priporoča odprta obutev.
- Menjavanje čevljev, ki jih dobro prezračimo.
- Nosimo nogavice iz 100% bombaža in jih vsaj 2-krat dnevno zamenjamo.
- V kopališčih, bazenih, savnah ipd. ne hodimo bosi, ampak nosimo natikače.
- Po umivanju noge vedno dobro obrišemo in osušimo ter zamenjamo brisačo.
- Nohte strižemo previdno, da ne poškodujemo obnohtne kože.
- Za umivanje stopal uporabljamo kisla mila s pH manj od 7.
- Če se nam noge zelo potijo, uporabljamo sredstva proti potenju.